Dinamik Denge Kontrolü & DSC nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Dinamik Denge Kontrolü & DSC hakkında detaylar

Otomotiv teknolojisinin sürekli yenilendiği ve geliştiğini düşündüğümüzde daha konforlu ve kolay bir sürüş imkanı için üretilen bir sistem olan Dinamik denge kontrol sistemi hakkında detaylar, nedir, ne işe yarar gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceledik.

Dinamik Denge Kontrolü nedir?

Dinamik Denge Sistemi (DSC) ilk olarak 1985 yılında Volvo markası tarafından üretilmiş. İlk üretimi itibari ile çalışma prensibi sınırlı kalmış. Genel olarak ilk üretiminde araç kalkışlarında ve vites geçişlerinde kontrol ünitesi olarak görev yapmış olan bu sistem günümüzde bir araç üzerinde birçok kontrolü sağlayan gelişmiş bir teknoloji olarak görevini yapmaktadır.

Dinamik Denge Sistemi sürüş sırasında aracın virajlarda savrulma veya denge bozukluklarına karşı geliştirilen ve kullanıcı konforu odaklı hizmet sağlayan bir sistemdir. Bu sistem fren, motor, direksiyon ve tekerlekler arasında etkileşim göstererek aracın daha dengeli yol almasını ve zorlu yol şartlarında kullanıcının araç kontrolünü kaybetmesini en minimum seviyeye çekmeyi hedefleyen bir sistemdir. ABS sistemi ile eş zamanlı olarak çalışan DSC sistemleri çeşitli sensörler ile etkileşim sağlamaktadır.

Günümüzde birçok kazanın nedeni araç kontrolünün kaybedilmesi ile birlikte gerçekleşmektedir. Daha çok engebeli, virajlı, zorlu yol şartlarının bulunduğu sürüş deneyimlerinde etkisini hissedebileceğiniz DSC sistemi kullanıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır.

Günümüzde üretilen yeni nesil araçlarda genellikle bulunan bu sistem markalara göre isim değişikliğine gidebilmektedir. DSC sistemini genel olarak Mazda ve BMW markası alında üretilen araçlarda görmeniz mümkünken. Aynı şekilde DSC sisteminin sadece isim değişikliği ile farklılaştığı bir diğer denge sistemi ESP Mercedes, Opel vb. marka araçlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak toparlayacak olursak DSC sistemi araç beyninden sensörleri yardımı ile aldığı komutları işleyerek sürücünün güvenliği tehdit eden bir durumun önüne geçmek için üretilmiş sistemdir. Araçta birçok açıdan faydası olan DSC sistemleri güvenlik ve konforun yanında yakıt tasarrufu, daha uzun ömürlü lastik kullanımı gibi sayabileceğimiz birçok artılara yol açmaktadır.

Dinamik Denge Sistemleri hakkında görüşlerinizi, sorularınızı aşağıdan yorumlarınızı ileterek bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir