Direksiyon sınavında yokuş kalkışı nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler

Ehliyet sınavı rampa kalkışı nasıl yapılır, yöntemleri

Ehliyet sınavlarının en çok zorlanılan bölümlerinden olan direksiyon sınavında rampa da kalkış hakkında bilinmesi gerekenleri inceledik. Özellikle de direksiyon sınavlarında elenme sebebi olan yokuş kalkışında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz.

Bildiğiniz üzere yeni ehliyet sistemi ile araç kullanımı sadece düz yolda değil belirli parkurlarda eklenerek çoğaltılmıştır. Yeni ehliyet sistemi ile gelen yokuş kalkış, geri geri gelme, geri geri L gelme, park yapma gibi birçok parkur sürücü adaylarına yaptırılmaktadır. Belirli eğitim aşamasında sürücü adaylarına bu tür uygulamalar sıklıkla yaptırılmakla birlikte sınav esnasında da eksiksiz bir şekilde yapılması istenmektedir. Yeni sistemde kesinlikle herhangi bir noktada yapılan hata da sınavdan kalma sebebi olabilmektedir.

Direksiyon sınavında yokuş kalkışı nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler
Yokuşta araç kaldırma adımları, dikkat edilmesi gerekenler

Direksiyon sınavında rampa kaldırma parkuruna geldiğiniz de kendinizi sakinleştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak rampa çıkışı noktasına gelin ve aracın çekişinde sorun yaratacak klimayı kapatınız.Rampa çıkışında ilk olarak hareket edeceğiniz yöne sinyal vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ardından rampa çıkışında daha önceden yaptığınız pratikleri ve direksiyon hocanızın verdiği yöntemleri uygulayınız.Tabi ki sınav esnasında heyecan gibi birçok sebep olduğundan bu sırada her şey karışacaktır. Bunun için kesinlikle kendinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Şimdi gelelim rampa da kalkışa, ilk yapmanız gereken debriyajı yarıya kadar bırakın. Bu sırada aracın titrediğini atılma hissi verdiğini anlayacaksınız. Burada araç yokuşta geri kaymayacaktır. Bu nedenle sağ ayağınızı frenden çekin. Debriyaj sabit noktada dururken gaza 3000 – 4000 devir aralığında basın ve debriyajdan araç hareket ederken yavaş bir şekilde ayağınızı çekin aracınızın rahatlıkla kalktığını göreceksiniz.

Yukarıda verdiğimiz talimatlara dikkat etmeniz ve sınavdan önce pratiklerle pekiştirmeniz halinde direksiyon sınavından rahatlıkla geçeceğinizi söyleyebiliriz. Genellikle rampa kalkışında zorlanmalardan dolayı sürücü adayları şikayetleri bulunmaktadır. Siz de aşağıdan bizlere sınav esnasından yaşadığınız deneyim ve tecrübelerinizi youmlarınız ile iletebilir ve diğer sürücü adaylarına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir