Direksiyonda titreme neden olur, sorunu, tamiri

Otomobillerde ki belli başı sorunlardan bir tanesi de direksiyonda meydana gelen titremeler, sarsıntılardır. Makalemizde direksiyon titremesi neden olur, direksiyon titremesi çözümü, direksiyon titremesi sorunu tamiri gibi konu başlıklarını inceledik.

Aracımda direksiyon titremesi neden olur?

Direksiyonda titreme neden olur, sorunu, tamiri

Direksiyon titremesi aracımızda farklı kaynaklardan oluşabilmektedir. İlk olarak hidrolik sıvısından şüphelenebilirsiniz. Hidrolik sıvısından kaynaklanan bir sorun olup olmadığını test etmek için aracınızı durduğu yerden direksiyon çevirin eğer titreşim var ise sorunu hidrolik sıvısı olarak görebilirsiniz. Hidrolik kontrollerinde sıvı yeterli ise pompayı da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Direksiyon titremeleri eğer aracınız hareket halinde meydana geliyorsa farklı noktalara bakmanız gerekmektedir. Sürüş esnasında meydana gelen titremeler genel olarak balans ayarı bozukluğu, lastik aşınması, jant değişikliği sonrasında bozulan şaft gibi nedenleri sayabilirsiniz. Lastik yüzeyinde meydana gelen aşınma ve boncuklanma gibi nedenler bu tür sorunlara zemin hazırlayabilmektedir.

Son olarak da verebileceğimiz bir başka sorun kaynağı fren sistemleridir. Frene bastığınızda direksiyonda anlamsız titreme oluşuyorsa ve ses geliyorsa fren sistemi kontrolleri yaptırılmalıdır. Sürüş güvenliği için gerekli olan fren sistemlerinde meydana gelen sorunları dikkate almanız gerekmektedir.

Genel olarak direksiyon titremelerinde meydana gelen sorunlar bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Siz de konu hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, şikayetlerinizi yorumlarınız ile bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir