Direksiyonu sağa – sola çevirdiğinde gelen ses nedir, nedenleri, çözümü

Kullanıcıların her an karşılaşabileceği sorunlardan birisi de direksiyon sistemlerinden gelebilen seslerdir. Özellikle de keskin sağ ve sol manevralarında hissedebileceğiniz direksiyonda ki sesler neden olur, direksiyondan gelen ses nedir, direksiyon arızaları ve bunlara ait çözüm önerilerini makalemizin devamında inceledik. İşte direksiyondan gelen sesler hakkında detaylar…

Sürüş sırasında bir an direksiyondan ses geldiyse bunu birçok noktada inceleyebilirsiniz. İlk olarak sağ ve sol manevralarında oldukça rahatsız edici bir ses gelmesi durumunda şüphelenmeniz gereken yer amortisör takozunda ki rulmandır. Bilyada oluşan arızalar direksiyon hareketi ile rahatsız edici seslere sebep olabilmektedir.

Direksiyonu sağa – sola çevirdiğinde gelen ses nedir, nedenleri, çözümü

Direksiyon sistemleri rot kolu üzerinde tekerleklere bağlıdır. Rot kolu direksiyondan gelen tepkileri tekerleklere verir. Bu da tekerleklerin kontrolünü sağlar. Amortisörlerde aynı zaman da bu sistemin bir parçasıdır. Sağ ve sol direksiyon hareketinde amortisörlerde hareket eder. Bu hareket gerçekleşirken rulman yardımı ile hareketler daha yumuşak ve sessiz gerçekleşir. Ancak tam da bu noktada amortisör takozunda bulunan rulmanın arıza veya işlevini yerine getirememe durum direksiyon hareketi ile sesin artmasına sebep olmaktadır. Bu da sürücüleri rahatsız eden sesin temel sebebi olarak bilinmektedir. Direksiyon hareketleri ile meydana gelen bu sesin önüne geçmek için amortisör takozunun değişimi önerilmektedir. Daha konforlu bir sürüş deneyimi için gerekli olan bu bakımları sürüş güvenliği için de dikkate almanız gerekmektedir.

Sağa ve sola hareket eden direksiyondan gelen rahatsız edici sesler hakkında yorumlarınızı, sorularınızı, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir