Dizel motor avantaj ve dezavantajları, inceleme, karşılaştırma, neden tercih etmeliyim

Dizel Motor İncelemesi

Dizel ve Benzin motorlu araçlar arasında belirli farklılıklar birbirine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Özellikle de araç satın alacak kişiler birçok sebepten dolayı tercihlerini yapmaktadır. Bu bazen ekonomik olarak nitelendirilen dizel motorların öne çıkmasını sağlamaktadır. İki motor seçeneğinin de birbirine göre belirli farklılıkları ve avantajları bulunmaktadır. Yazımızda dizel motorların artıları hakkında çeşitli görüşleri nitelendireceğiz.

Neden Dizel Motor Tercih Edilir?

  • İlk olarak Dizel araçların tercihinin en büyük artısı yakıt verimliliğidir. Benzinli araçlara göre daha ekonomik olarak tercih sebebi gören dizel motorlar bu sebeple bir adım öne geçmektedir.
  • Yakıt ekonomisinin yanı sıra motor verimliliği olarak da artıları vardır. Motor torku benzinli araçlara göre daha yüksek olarak bilinmektedir. Bu nedenle de ağır vasıta araçlarda tercih sebebi olmaktadır.
  • Benzinli motorlara göre daha fazla kilometre yapabilecek olmanız bir başka artısıdır.
  • Elektriksel ateşleme gereği duymadan çalıştırılması nedeni ile motor dayanıklılığı daha fazladır.
  • Benzinli motorlarda kullanılan LPG’ ye göre aracın motor ömrü daha uzun olarak işletebilmektedir.
  • Birçok sosyal alanlarda kapalı otopark, servis, muayene gibi ortamlara giriş konusunda Lpg’ li araçlara göre artısı bulunmaktadır. Yani günlük hayatınızda size sorun çıkarmayacak bir seçenek olabilir.

Dizel Motorlu Araç Dezavantajları

  • Dizel araçların yakıt ekonomisi bakımından avantaj olmasının yanı sıra fiyat olarak benzinli araçlara göre daha yüksek fiyattan satılması bu anlamda bir dezavantaj sağlamaktadır.
  • Fiyatının yanı sıra benzinli araçlara göre daha fazla bakım gerektiren motor seçeneği olarak dizel motorlar bilinmektedir. Dizel yakıtlardan dolayı aracınızın daha kısa sürelerde bakım gerektirdiği bilinmektedir.

Sizde bu tür avantajları ve dezavantajları değerlendirerek araç seçiminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Dizel ve Benzin motor seçenekleri farklı sürücü tercihlerine göre alıcının tercihlerine göre şekillenmektedir. Özellikle de son dönemde yeni nesil hibrit motorların piyasaya sürülmesi araç sahiplerini farklı bir yöne sürüklemektedir. Artık Dizel, Benzin ve Hibrit motor seçenekleri olarak araç piyasasında üçüncü bir alternatifiniz olacak.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir