Dizel Partikül filtresi nedir, ne işe yarar, arızaları, neden tıkanır

Dizel motorlu araçlarda kullanılan partikül filtreleri hakkında merak ettiklerinizi, dizel partikül filtresi ne işe yarar, dizel partikül filtresi, neden tıkanır, dizel partikül filtresi arızaları ve bakımı gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz. İşte detaylar…

Dizel partikül filtresi hakkında bilgi, ne işe yarar
Dizel Partikül filtresi nedir, ne işe yarar, arızaları, neden tıkanır

Dizel motorlarda Avrupa standartlarında emisyon değerlerini yakalamak için kullanılan dizel partikül filtresi günümüzde Euro 4, Euro 5, Euro 6 motorlarda görebilmekteyiz. Yapısı itibari ile egzozda konumlanan ve motordan dizel yakıt yanması ile oluşan zararlı gazların katı partikül içerisinde tutulması ve çevreye salınmasını engellenmesi ile görevine başlamaktadır. Sürekli aynı işlemi gerçekleştiren dize partikül filtreleri belli bir süre sonra tıkanma ve buna bağlı olarak sorun yaratabilmektedir. Bunu da araçlarda bulunan sensörler ölçümü yaparak arıza göstergesinde kullanıcısını uyarmaktadır.

Dizel partikül filtrelerinde meydana gelen sorun teşhis edildiğinde hiç zaman kaybetmeden yardım almalısınız. Dizel partikül filtrelerinin tıkanmasına rağmen halen daha kullanmayı sürdürürseniz aracınızda güç kaybı olacaktır. Bunun yanında güç kaybı ile aşırı yakıt yakma sorunu ile karşılaşabileceksiniz. Egzoz sisteminde meydana gelen tıkanma ile araç boğulur bu nedenle de bir an önce DPF rejenerasyon işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

Dizel partikül filtresi neden tıkanır, sebepleri

Dizel partikül filtresinin tıkanmasında ki ilk sebeplerden birisi düşük kaliteli yakıt kullanımıdır. Özellikle de yakıt konusunda güvendiğiniz bir firmadan sabit şekilde yakıt almanız önerilmektedir. Bunun yanında düşük devirlerde ve dur kalk şeklinde uzun süreli araç kullanımında da dizel partikül filtresi tıkanmalarına sebep olabilmektedir. Rölanti de araç çalıştırmayı alışkanlık haline getirmek gibi sıralayabileceğimiz nedenlerden dizel partikül filtreleri tıkanabilmektedir.

Dizel partikül filtresi hakkında aracınızda göstergede uyarı gördüğünüzde mutlaka bir an önce yetkili servisten yardım almalısınız. Dizel partikül filtreleri bazı durumlarda temizlenirken, bazen değişmesi gerekmektedir. Aracınızın daha sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü kullanımı için dizel partikül filtre bakımlarını gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Dizel partikül filtresi hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, şikayetlerinizi aşağıdan yorumlarınız ile bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir