Dsg Şanzıman nedir, nasıl kullanılır, kronik sorunları, neden bozulur, tamiri, hakkında merak edilen her şey

Dsg otomatik şanzıman hakkında detaylı bilgi

DSG şanzıman sıkça karşımıza çıkan bir araç terimi bilinmektedir. Peki bu DSG şanzıman nedir, ne işe yarar, neden bozulur, tamiri, kronik sorunları gibi birçok soruyu cevaplandıracağız. Bilindiği üzere Volkswagen üretimi bir şanzıman olan DSG farklı marka araçlarda kullanılan yaygın bir türdür. Özellikle Alman üretimli araçlarda yoğun olarak kullanılan 6. 7. Ve 8. İleri vitesler şeklinde farklı seçeneklerle kullanılan otomatik şanzıman türü DSG gelişmiş teknolojisi ile dikkat çekmektedir.

DSG nedir?

DSG açılımı Direkt-Schalt-Getriebe olarak bilinmektedir. Dünya genelinde taktir kazanmış ve birçok ödül almış Volkswagen markası altında üretilen DSG şanzımanlar ilk olarak Volkswagen Golf r32 araçlarında kullanılmış ve sürücülerine sunulmuştur.

DSG şanzıman çift kavramalı bir sisteme sahip olarak üretilmekte olup ilk üretimlerinde ıslak debriyaj kullanılmış ve ardından çeşitli ısı yoğunluğu nedeni ile kuru debriyaj sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

DSG neden bozulur, kronik sorunları

Ürettiği yüksek performans ile birlikte daha yoğun bir işlev gören DSG şanzımanlar buna bağlı olarak daha kolay arızalanmaya müsaittir. DSG sistemi çift kavrama ile birlikte daha hızlı vites geçişleri yapması daha hassas bir şanzıman olmasını ortaya çıkarmaktadır. DSG sorunları genellikle kullanıcı esaslı olarak gelişmektedir. Türkiye’ de yaygın olarak görülen bu şikayetler kullanıcılarının daha agresif araç kullanımı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle de araç kalkışlarında ani hızlanma DSG gibi şanzımanlara kısa sürede zarar verebilmekte ve arıza çıkarabilmektedir.

DSG şanzıman konfor ve yakıt tüketimi minimum seviyede tutmak amacı ile üretilmiş otomatik bir vites sistemidir. Aşırı şekilde verilen gaz tepkimeleri bu sistemde yoğun ısınmaya ve bu nedenle bozulmaya sebep olmaktadır. Bir diğer kullanım hatası olarak da rampalarda gaza sonuna kadar basma isteği şanzıma zarar veren bir diğer hatadır. DSG şanzıman kullanıcılarının karşılaştığı uyarı lambası da şanzımanın aşırı ısınması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bunun için yapmanız gereken ilk olarak şanzımanın soğumasını beklemek ve daha fazla zorlamamaktır.

DSG vites geçişlerinde titreme sorunu

Otomatik Dsg şanzmanlarda meydana gelen bir başka sorun vites geçişlerinde titreme olarak şikayetler gelmektedir. Şanzıman kavrama sisteminde meydana gelen olası bir arıza nedeni ile titreme sorunu ortaya çıkmaktadır. Şanzıman vites geçişlerinde algılamada sorun yaşaması titremeyi ortaya çıkarmakta. Bunun için yapılabilecek belirli çözüm önerileri bulunmaktadır. Bunun için çeşitli yazılım destekli güncelleme tercih edilmektedir. Yetkili servis tarafından rahatlıkla giderilebilecek titreme sorunu dsg şanzımanlarda kronik bir tür arızadır.

DSG aşırı ısınma sorunu

Kronik dsg şanzıman sorunlarından bir diğeri de aşırı ısınmadır. Özellikle rampalarda aşırı hız ile birlikte dsg’ ye aşırı yük binmesi ve ısınması olarak ortaya çıkan bu sorunda araç gösterge panelinde uyarı alındığında kesinlikle şanzıman soğuyana kadar araç kullanılmamalı. Yeni nesil dsg şanzımanlarda genellikle nadir görülen bu sorun görülmesi durumunda şanzımanda farklı bir arıza olmaması için araç kontağı kapatılarak soğuması beklenmelidir.

DSG şanzıman kavrama ve kalkış problemi

Dsg sistem otomatik vitesli araçlarınız başınıza gelebilecek kalkışta soru yaşamanız durumunda kontak kapatılıp, tekrar marş yapılmalı, bazı durumlarda beyin arızası olarak gelen kalkışta araç ilerlememesi bu şekilde çözülebilmektedir. Ancak kavrama nedeni ile gelen arızalarda yetkili servis tercih edilmelidir. Garanti kapsamında olan araçlarınızda bu sorun rahatlıkla çözülebilmektedir.

DSG şanzımanda sorunu nasıl teşhis ederim?

Dsg otomatik şanzımanlı araç kullanıyor ve sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, fakat problemi anlayamadım diyorsanız ilk yapmanız yetkili servise başvurmaktır. Yetkili servis elemanları gerekli arıza tespit cihazları ile sorun olup olmadığını rahatlıkla çözebilmekte ve aracınıza gerekli bakımları gerçekleştirmektedir.

DSG şanzıman arıza tamiri, çözümü

Yukarıda vermiş olduğumuz belirli arızaların meydana gelmesi ile birlikte kesinlikle yetkili servisi tercih etmeniz önerilmektedir. Normal de var olan garanti süreniz var ise rahatlıkla tercih etmeniz gereken yetkili servisler ayrıca garanti kapsamında olmasanız bile iyi niyet kapsamında bu sorunuza çeşitli kampanyalar ile makul fiyatlar çıkarabilmektedir. Ayrıca bu tür şanzıman sahibi araçlar satın alırken garanti kapsamını genişletebilir ve uzatabilirsiniz. Bu daha uzun süreli gönül rahatlığı ile bu sistemin kullanılması anlamına gelmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir