Egr Valfi iptali neden yapılır, zararlı mı, faydaları

Egr Valfi iptali

Egr Valfi bilindiği üzere motor içerisinde yanan egzoz gazlarının oksijen ile tepkimeye girerek daha düşük ısılarda, düşük emisyon ile atılmasını sağlayan bir parçadır. Egr valfi iptali uygulaması birçok kullanıcı tarafından yaptırılan bir uygulamadır. Egr valfi iptali neden olur, sonuçları, zararları, faydaları gibi soruları makalemizde cevaplayacağız.

Egr valfi iptali sonuçları

Egr valfi sistemi aracınız için üretici firmanın uygun gördüğü gerekli bir parçadır. Gerekli olmadığı düşünülseydi mutlaka üreticiler Egr valfi sistemini kullanmazdı. Ancak buna rağmen egr valfi iptalleri günümüzde yaygın olarak yaptırılan uygulamadır. Bu tür uygulamalar sonucunda aracınızın çalışma sistemi bozulacağı için belirli sonuçlar karşımıza çıkacaktır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz.

  • İlk olarak aracınızda kontrol ünitesinde yakıt karışımında oldukça artış olacaktır. Bu da artı yakıt maliyeti olarak karşımıza çıkacaktır. Egr valfleri yakıt sisteminin düzenli aralıklarda daha düşük miktarlarda yakıt püskürtülmesi için gerekli kontrolleri yaparak aracınızda yanmayı düzenler. İptalinde ise bu durum tam tersi artı bir yakıt maliyeti olacaktır.
  • Aracınızda Egr valfi iptali ile birlikte göreceğiniz bir başka sorunda performans kayıplarıdır. Araçta doğru yakıt yanması oluşmaması ile birlikte boğulmalar, teklemeler ve gaz tepkimesinde sorunlar karşımıza çıkabilmektedir.
  • Gözle görülür sonuçlar arasında egzozdan çiğ yakıt atma sorunu da karşımıza çıkabilmektedir. Yakıt kokusunı egzoz çıkışından algılanabilmektedir.
  • Egr valfi iptallerinde araç çalıştırmada özellikle de soğukken zorlanmalar ve çalışmama gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Egr valfi iptali yaptırmadan önce bu tür sonuçların iyice araştırılması ve buna göre değerlendirmeniz önerilmektedir. Egr valfi iptali ile daha düşük maliyetler hedeflerken aracınızda çeşitli sorunlara yol açabilir ve ek maliyet karşınıza çıkabilir. Fabrika çıkışlı olarak kullanılması gereken motor sisteminin bu tür uygulamalar sonucunda sorun yaratması olağan bir durumdur.

Egr valfi iptali uygulamaları hakkında görüş, şikayet ve tecrübelerinizi bizler ile yorumlarınızı göndererek paylaşabilir ve destek olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir