Egr Valfi nedir, nasıl çalışır, arızası, temizliği hakkında bilgi

Egr Valfi incelemesi

Sıkça adını duyduğumuz Egr Valfi nedir, egr valfi nasıl çalışır, egr valfi ne işe yarar, egr valfi arızaları, egr valfi temizliği gibi birçok merak edilen sorularınızı bu makalemizde inceledik.

Egr Valfi nedir?

Motor bölümünün hemen üstünde genel olarak bulunan bu parça egzoz gazının kontrollü şekilde yönetmek için kullanılan sistemdir. Araç üreticilerinin marka ve modellerine göre değişiklik gösterebilecek bu parça genel olarak bakıldığında iki adet valf ve bunların soğutucusu görevini yapan parçadan oluşmaktadır. Egr valfi motor içerisinde ki hava ile birlikte egzoz gazının kontrolünü sağlar. Bununla birlikte motor içerisinde yanma sıcaklığı ve fazla hava azalmış olur. Yüksek şekilde yanan yakıtın değerlerini düşürerek araç egzoz çıkışında karbondioksit salınım oranını düşürür. Motor için önemli bir parça olan egr valfi genel çalışma prensibi bu şekildedir.

Egr Valfi faydaları, neden kullanılır?

Motor emme noktasında bulunan Egr valfleri motordan salınan egzoz gazlarının salınımlarını kontrol ederek belirlenen değerlere ulaştırılarak dışarı atılmasını sağlar. Egzoz gazlarının zararlarını en aza indirmek için kullanılan egr valfi egzoz içerisinde yer alan azot oksitlerin değerlerini azaltarak atılmasını sağlar. Yanma odasında daha iyi bir güç için gerekli temiz havayı egr valfi yüksek yanmayı engelleyerek yanma odasında zararlı gazların azaltır ve motor için yanma güç kazandırır.

Egr Valfi arızası nasıl anlaşılır, belirtileri

Egr valfi yapısı itibari ile sürekli egzoz gazı devridaimi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle uzun süreler kullanılan bu parçanın tıkanması ile arıza ilk belirtisi gösterebilir. Egr valfi kirliliği ile birlikte aracınız boğulur, sarsıntılı çalışır, devir ve gaz tepkimesi birbirine uyum göstermez. Bu denli önemli arızalara sebep olabilecek egr valfi temizlenerek arıza giderilebilmektedir. Arızalı şekilde kullanılan araç uzun soluklu olarak daha farklı motor aksamında problemlere sebep olacaktır. Bir an önce yetkili servis veya ustanıza danışmanız yardım almanız gerekmektedir.

Siz de Egr valfi arızalarınız hakkında sorularınızı bizlere yorumlarınız ile gönderebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir