Egzozdan gelen çiğ yakıt kokusu neden olur, sebepleri, çözümü

Aracınızda egzozdan çıkan gazda yakıt kokusu geldiğini hissediyorsanız muhtemelen motor silindirinde yanmanın istenilen şekilde yapılmadığını anlayabiliriz. Makalemizin devamında egzozdan gelen çiğ yakıt kokusu neden olur, sebepler, çözümü gibi konu başlıklarını inceledik.

Egzozdan gelen çiğ yakıt kokusu neden olur, sebepleri, çözümü

 Motor silindirinde olası gereken hava ve yakıt karışımının gerektiği gibi olmaması ile birlikte silindirde yanma gerçekleşmez. Yakılamayan yakıtta sonuç olarak çiğ şekilde egzozdan dışarı atılır. Sağlıklı yanma için gerekli olan parçalardan emme manifoldu, hava filtresi, yakıt pompası gibi parçaların sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol ederek bu soruna çözüm arayabilirsiniz.

Motor silindirine ne kadar çok yakıt geliyorsa bu da çiğ yakıt atmasının bir sebebidir. Motor silindirine enjektörlerde meydana gelen arıza sebebi gelebilecek fazla yakıt yakılamayacağı için çiğ şekilde dışarı atılır. Motor silindirine fazla yakıt gelmesini de zengin yakıt karışımı olarak adlandırabiliriz.

Egzozdan çiğ yakıt atılmasının bir diğer sebebi de ateşleme sistemi ile ilişkilendirilebilir. Yanmanın hava ve yakıt ile gerçekleştiğini bilsek de ateşleme için gerekli şartların oluşmaması doğru yanmanın olmasını engeller. Bu da yakıtın çiğ olarak atılmasına sebep olur. Buna bağlı olarak aracınızda çiğ yakıt sorununun bir diğer sebebi de bujiler olabilir.

Aracınızda enjektörler, MAP sensörü, Lambda sensörü gibi parçaların da doğru çalışmaması bu soruna sebep olabilmektedir. Doğru hava ölçümü veya yakıt püskürtme olmaması motor silindirine gereğinden fazla ya da az yakıt girmesini ve bunun sonucunda da çiğ yakıt atımına sebep olabilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir