ESP (Elektronik Denge Sistemi) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır

ESP Nedir?

Her geçen gün gelişen otomobil sektöründe birçok teknolojik yenilikler ortaya çıkmaktadır. Araçlar da ortaya çıkan birçok sorun üzerinde çalışılan projelerden sadece bir tanesi olan ve halen daha geliştirilen ESP sistemi genel olarak aracın fren sisteminde çalışır. Özellikle de araçlarda fren sistemi oldukça hayati bir öneme sahiptir. Kazaların önüne geçilmek için geliştirilen bu sistemlerden Esp ilk olarak Alman firma olan Bosch tarafından ortaya çıkarıldı ve geliştirildi. İlk olarak Mercedes CL serileri üzerinde denenmiş ve olumlu notlar almış olan bu sistem kullanıcı dostu olmuş ve sürüş dinamiğine yeni bir adım atlatmıştır.

Genel olarak Esp sistemi aracın yol tutuşunu kontrol eder ve kötü yol şartlarında aracınızın savrulmasını engeller. Bir yazılım olarak gösterebileceğiniz Elektronik Denge Sistemi yani ESP sistemi çeşitli sensör yardımı ile görevini yapar ve güvenli sürüş için kolaylık sağlar.

ESP sistemi siz seyir halinde iken çeşitli mekanizmalar ile birlikte görevini yerine getirir. Örneğin ani bir direksiyon hareketinde sollama gibi durumlarda aracın savrulmasını viraj alımında aracın savrulmasını engelleyerek aracınızı kontrol altında tutar. ESP sisteminin alışma amacı tamamen aracın kontrolünü sürücü odaklı olarak tutması ve sürüş güvenliği sağlamasıdır.

ESP Çalışma prensibi nedir?

Aracınızın motor beyni ile birlikte ortak bir işletim sağlayarak tüm tekerlere farklı basınç uygulayarak her bir tekere farklı fren uygulamanızı ve yol tutuşunuzu artırmanızı sağlar. Böylece birçok viraj hareketlerinde, ani direksiyon hareketlerinde aracınızı kontrol altında tutar. Aracınızın önden ve arkadan kontrolü ile savrulmasını kontrol altında tutar, verileri motora yani ecu’ ya göndererek aracın kendini denetlemesini sağlar.

ESP Parçaları, Sensörleri

Esp sisteminin görevini yapabilmesi için birkaç sensör ve ünitelere ihtiyacı vardır. Bunlar esp sisteminin düzgün ve verimli çalışmasına olanak sağlar. Bunlar;

Kontrol ünitesi; Aracınızın lastiklere vermiş olduğu basınç oranlarını düzenler, kontrol eder ve ESP sistemi verilerini toplar.

Tekerler Hız Sensörü; Bu sensör genel olarak tekerlerin hızını ölçmesi ile birlikte ESP sistemine basınç uygulayabilmesi için olanak sağlar.

Direksiyon Açı Sensörü; Aracınızda direksiyon açılarını ve konumunu hesaplamaya yarayan parçadır.

Yanal İvme Sensörü; Aracınızda sürücünün mevcut ESP sistemine veri girişinin kontrolünü sağlar.

ESP Nasıl Kapatılır?

Aracınızda ESP kapatılmaması önerilirken, dilerseniz araçlarınızda bulunan ESP on/off tuşu ile birlikte sistemi devre dışı bırakabilirsiniz. Tuş kombinasyonu olmayan araçlarda ise cihaza aracınızı bağlayarak sistemi iptal edebilirsiniz fakat bu durumda aracınız arıza ışığını yakacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir