Etanol yakıt katkısı nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır?

Etanol yakıt katkısı nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır?

Otomobil kullanıcılarının bir sebeple adını duymuş olduğu bir terim olan etanol yakıt katkısı nedir, etanol yakıt katkısı ne işe yarar, etanol yakıt katkısının zararlı nedir? sorularının cevabını makalemizin devamında inceleyeceğiz.

Etanol yakıt nedir? Ne işe yarar?

Benzinli motorlarda kullanılan ve daha fazla oktanlı bir yakıt için takviye niteliğine sahip bir yakıt türüdür. Etil alkol olarak bilinen bu tür mısır ve şeker kamışından elde edilen biyoyakıt olarak da adlandırabiliriz. Normal yakıtlarda bulunan 85, 95, 97 oktanlık değerleri etanol katkısı ile birlikte 105 oktanlara ve üzerine kadar çıkarılabilmektedir. Etanol bu nedenle aracın yakıtın daha yüksek oktanlarda daha rahat ve güçlü yanmasını sağlayarak araç performansına katkı sağlar.

Etanol yakıt katkısı nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır?

Etanol yakıtlar günümüzde fazla yaygın olmaması nedeniyle bilinirliği azdır. Bunun nedeni benzinli araçlarda kullanılan etanol yakıt katkısı ile kat edeceğiniz mesafeyi azaltabilmektedir. Normal benzinli bir araçta 100 km elde ettiğiniz menzil etanol kullanımı ile 30 km’ lik mesafeyi kısıtlayarak 70 km’ lik bir menzile çekmektedir. Normal şartlarda etanol yakıt doğal biyoyakıt niteliği olması ile çevreci, doğa dostu bir yakıt olmasının yanında bu tür eksileri ile günümüzde yaygınlaşmamış bir türdür.

Etanol yakıt katkısı nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır?

Etanol katkısı genellikle günlük kullanımlar için olmayıp otomobil yarışlarında bunun gibi performans isteyen durumlarda kullanılan ek takviyedir. Benzinli motorlarda kullanılan etanol kullanımı benzin deposuna direkt olarak değilde aracınızda ek bir etanol deposundan ayrı bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Direkt olarak kullanacağınız etanol motorunuzda ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle de etanol yakıt kullanımlarında dikkatli olmanız gerekmektedir.

Günümüzde Türkiye’ de resmi bir hal alan etanol katkısı üretimi kolaylıkla ülke sınırları içerisinde yapıldığı için dış ithalat açığına sebep olmamaktadır. Günümüzde benzin yakıt satın alırken bilmeniz gereken %4 oranında etanol ile karıştırılmış şekilde aldığınızdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir