Hibrit & Hybrid Motor Teknolojisi nedir, nasıl çalışır, avantaj ve dezavantajları, hibrit motor vergisi

Hibrit & Hybrid Motor Teknolojisi Hakkında Genel Bilgi

Günümüzün yeni nesil otomobilleri olarak piyasaya çıkan hibrit motorlu araçlar farklı bir çalışma prensibi ile sürücülerin hizmetine sunulmaktadır. Hibrit motorlu araçlar nasıl çalışıyor diye soruyorsanız genel olarak benzin ve elektrik tabanlı olarak çalışmaktadır. İstediğiniz zaman benzinle, istenildiğinde elektrikli motoru ile sürüş deneyimi yaşayabileceğiniz bu motorları ünlü Toyota markası tanıtmıştır. Piyasaya çıkması ile birlikte oldukça fazla ilgili gören bu tür yeni nesil otomobil motorları satış rekorları kırmıştır.

Hibrit motorların tarihi ilk olarak 1902 yıllarında Ferdinand Porsche ile ortaya çıkmış olup günümüzde de gelişmiş hali ile birlikte piyasaya sürülmüştür. Toyota Hibrit motorlarının yanı sıra son dönem de Honda Civic markalı araçlarda da hibrit motor satışları sürmektedir. Gelecek nesil teknolojisinin de temellerini atan bu elektrikli otomobiller tüm dünyada geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Hibrit motor araçların avantaj ve dezavantajları

Hibrit motor avantajları

  • Yeni nesil hibrit motorlar daha düşük yakıtlarda yüksek performans sağlamaktadır.
  • Özellikle de daha sessiz bir kabin ve hassas vites geçişleri bir diğer artısıdır.
  • Elektrikli motorlar şarj edilme ihtiyacı istemezsizin kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahiptir.
  • Fren sistemine bağlı şarj edebilme özelliği
  • Trafik yoğunluğunda aşırı yakıt tüketiminin önüne geçilmesi
  • Çevreye zararlı gazların daha az seviyede olması
  • Motor sesinin oldukça az olması

Hibrit motor dezavatajları

Yeni nesil olması ile birlikte avantajlarının yanı sıra geliştirilmeyi bekleyen belirli dezavantajlara da sahiptir.

  • En önemlisi fiyat konusudur. Yüksek maliyete sahip olması ilk sıradadır.
  • Yeni deneme ve geliştirilme sürecinde olan motorlar ile birlikte tamir ve onarım altyapısı oldukça yüksek maddi külfet oluşturabilmektedir. Usta seçenekleri oldukça azdır.
  • Hibrit motorlar aşırı hız tutkusuna sahip kullanıcılar için beklentileri karşılamayabilir.

Hibrit motorlar nasıl çalışır

Yeni nesil otomobillerinden hibrit teknolojisi ile birlikte gelen benzin ve elektrikli araçların belirli bir çalışma prensibi vardır. Motor benzinli olması nedeni ile içten yanmalıdır, motorun yanında batarya ve buna bağlı elektrik motor sistemin temel taşlarını sağlamaktadır. Bununla birlikte normal bir benzinli motordan elde edeceğiniz verim yarı yarıya artmaktadır.

Hibrit motorlar kendi içerisindeki beyin ile birlikte kendi hareketini kendi sağlamaktadır. Oldukça akıllı bir sistem olarak nitelendirebileceğimiz hibrit motorlar beş farklı çalışma şekline sahiptir. Araç kendi içerisinde ne kadar elektrik ne kadar benzin kullanacağını hesaplayarak ona göre bir yakıt performansı sağlamaktadır. Yani elektrik ile aracınız yokuş çıkıyorsa ve zorlanıyorsa benzin ortaya çıkarak ek bir performans sağlamaktadır. Bu iki sistem birbiri ile birlikte uyum içerisinde çalışır bununla birlikte yüksek hızlarda jeneratör ortaya çıkar ve bataryaya güç sağlar. Yeni nesil hibrit motorlar daha geliştirilme sürecinde önümüzde ki yıllarında daha da verimli bir motor performansı çıkarılacağı hiç kuşkusuzdur.

Hibrit motor araçların vergisi ne kadardır?

Türkiye’ de bu tür yeni nesil hibrit motorlu araçlar için vergi indirimi tasarısı bulunmamaktadır. Ancak hibrit motorlu araçların yaygınlaşması ile birlikte çeşitli vergi indirimleri ve teşvik beklenmektedir. Hibrit için teşvik sağlayan birçok ülkede olduğu gibi yakın zamanda da bir tasarı hazırlanacağı bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi çevreye daha az zarar vermesi bir artı olarak gösterilmektedir. Anlaşılan o ki hibrit motorlu araçların teşviki için bir müddet beklememiz ve sistemin altyapısının oluşturulması beklenecektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir