Hız sabitleyici & Cruise Control nedir? nasıl kullanılır? ne işe yarar? montajı ve fiyatları

Hız sabitleyici & Cruise Control hakkında inceleme

Yeni nesil otomobillerde genellikle bulunan hız sabitleme seçeneği birçok yönden sürücülere kolaylık sağlamaktadır. Bu yazımızda hız sabitleme bir diğer adı ile Cruise Control nedir, nasıl kullanılır, avantajları, fiyatları hakkında bir inceleme yapacağız.

Günümüzde gelişen otomobil teknolojisinin bir artısı olan hız kontrol sistemi ile birlikte uzun yolculuklarınızda ayağınızı sürekli gaz pedalı üzerinde tutmanız gerekmeyecek. Hız sabitleme sistemi ile birlikte belirlediğiniz hızınızı direksiyon veya herhangi bir kontrol noktasından ayarlayabilir ve daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Yeni nesil otomobil teknolojisi hız sabitleyiciler & cruise control bir diğer yönü ile de yakıt tüketimini azaltabilmektedir. Sürücü için hem maddi hem de sürüş konforu açısından artıları bulunan bu sistemin tarihi nedir, nasıl kullanılır hepsini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Hız sabitleyici & Cruise Control sistemi nasıl kullanılır?

Aracınızda belirli bir hızı sabit tutmak için kullanılan bu sistem ilk olarak 90’ lı yıllarda dönemin üst sınıf araçlarında kullanılmıştır. Hız sabitleyici sistemini kullanmak için ilk olarak belirlediğiniz hızı aracınızda ki sabitleyici kontrol noktasından ayarlayabilir ve ayağınızı gaz pedalından çekebilirsiniz. Hızınızı kontrol kumandasından azaltabilir veya çoğaltabilirsiniz.

Araç araç farklılık gösteren bu sistem kimi araçlarda 40 km hızdan sonra kimi araçlarda 25 km hız geçildikten sonra devreye girmektedir. Aracınızda cruise control on tuşuna basarak hızınızı ayarlayabilirsiniz. Hız sabitleyiciden çıkmak isterseniz de aracınızda ki off tuşu veya debriyaj, fren ikilisinden herhangi birine basarak hız sabitleme modunu sonlandırabilirsiniz. Bu kullanım yöntemleri araçlarda marka ve modellere göre farklılık gösterebilmektedir.

Hız sabitleyici taktırmak, montajı, nerede yapılır?

Aracınıza hız sabitleyici modu montajı için aracınızın markasına ait yetkili servise gitmeniz yeterli olacaktır. Aracınıza uyumlu ise hız sabitleyici sistemi rahatlıkla taktırabilirsiniz. Yetkili servis dışarısında da yaptırabileceğiniz bu sistemi belirli fiyatlardan satın alabilir ve montajını profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirebilirsiniz.

Hız Sabitleyici avantajları

  • Hız sabitleyici sistemi ile birlikte uzun yolculuklarınızda size konfor sağlaması,
  • Aracınızda sabit hızda yakacağınız yakıtta önemli ölçüde tasarruf,
  • Kolay kullanımı gibi avantajları ile sürücü dostu bu sistem günümüzde araçlarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir