Honda Vtec motor nedir, hakkında bilgi, nasıl çalışır, çalışma prensibi

Honda Vtec motor inceleme

Honda markasının Vtec motorları nedir, nasıl çalışır, hakkında bilgi konularını makalemizde inceledik. İşte Honda Vtec hakkında merak ettiğiniz detaylar…

Honda Vtec nedir, hakknda bilgi

Vtec (Variable-valve Timing and Electronic-lift Contro l- V.T.E.C.) genel olarak motorda subap kontrolü yapan ve subap çalışma şekli, zamanını belirleyen elektronik bir sistemdir. Vtec motorları diğer motor çeşitlerinden ayıran özelliği emme subaplarında kam çeşidinin iki farklı şekilde olmasıdır. Bu iki kam çeşidinden birincisi motorun düşük devirlerde, bir diğeri de yüksek devirlerde sisteme dahil olan ve subap kapaklarının açık kalacağı süreyi ayarlar ve ortaya gücü çıkarır.

Honda Vtec motor nedir, hakkında bilgi, nasıl çalışır, çalışma prensibi

Vtec motorlar için önemli bir parça olan kam sübaplara baskı uygulayarak görevini yerine getirir. Motor içerisinde sağ ve solda konumlanan kam çeşitleri bulunmaktadır. Bu kamlar sübaplara baskı uygulayarak çalışır. Vtec kam profiller düşük devirlerde değilde, 5500 devir aralığında devreye girerek güce etki eder.

Vtech çalışma prensibi

Honda Vteclerin çalışma prensibi genel olarak sübap ve kamlar arasında ki baskı ile değişir. Vtec motorda bu sistem yağ basıncı ile görevini yerine getirmektedir. Yukarıda  da belirttiğimiz gibi Vtec motor özelliğini tam olarak 5500 devri geçmeniz ile birlikte yağ basıncının artışı ve sistemin görevini yerine yetirmesi şeklinde başlamaktadır. Yağ basıncında ki artış kam parçasının içerisin de yer alan pimlere baskı uygular ve bu hareket sonucunda kam pimleri kitlenir. 3 farklı kam pimi düşük devirlerde bağımsız iken motor devrinin 5500 geçmesiyle birleşirler. Tek parça şeklinde hareket eden bu bağımsız parçalar subaplara daha fazla açıklık sağlar ve Vtec gücü hissedilir.

Genel olarak bu sistem yani Vtec motor teknolojisi düşük devirlerde daha yakıt ekonomisine dayalı bir sürüş deneyimi sağlar. Ancak 5500 devir aralığından sonra da yani yüksek devirlerde de daha yüksek performans odaklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu nedenle Türkiye’ de Honda Vtec hayranlığının oluştuğunu tahmin edebiliriz.

Vtec motorlar hakkında yorumlarınızı aşağıda ki yorum formundan göndererek sitemizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir