İkinci el otomobil alım satımında ekspertiz raporu zorunluluğu nedir, hakkında bilgi

İkinci el otomobil alım satımında ekspertiz raporu zorunluluğu yönetmeliği

İkinci el otomobil alım satımında alıcıların genellikle yaşadığı mağduriyetleri minimum seviyeye indirmek için yapılan bu yasal düzenleme 1 Nisan 2019 tarihi ile birlikte hayatımıza girecek.

İkinci el otomobil alım satımında ekspertiz raporu zorunluluğu nedir, hakkında bilgi

Ticaret Bakanlığı’ nın yapmış olduğu düzenleme ile birlikte alım satım işlemlerin kilometre düşürme, kaza ve hasar gizleme ve bunun gibi birçok kötü niyetli araç satıcılarının önüne geçilmek amaçlandı. Ekspertiz raporlarını istediğiniz herhangi bir yerden alamayacaksınız. Ekspertiz raporlarını almak için Türk Standartları Enstitüsü bünyesinden Hizmet Yeterlilik Belgesi sahibi ekpertiz firmalarını tercih edebileceksiniz.

İkinci el oto alım satım işlemlerinde genellikle karşılaşılan aracın ağır hasarını gizleme, boya durumu, hasar durumu, motor durumu, arızaları, fren gibi birçok detayları yeni yasa ile gelecek ekspertiz firmalarının aracılığıyla öğrenebileceksiniz. Daha güvenilir araç alım satım işlemi için getirilen bu yeni yönetmelik 1 Nisan 2019 tarihi itibari ile resmi bir şekilde işleme konulacak.

Konu hakkında görüşlerinizi, sorularınızı, şikayetlerinizi bizlere yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir