İkinci el otomobil alışverişinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar

İkinci el otomobil alırken dolandırılmamak için nelere dikkat etmem gerekir?

İkinci el araç almak mı istiyorsunuz? Cevabınız evet ise makalemiz size yardımcı olacaktır. İkinci el otomobil alışverişinde dolandırıcılık maalesef ülkemizde yaşanılan ve suistimal edilen bir konudur. Bu konuda şahsen sizin bilgi birikimiz yok ise mutlaka bir usta ve eksper ile araç bakmaya gitmelisiniz. Bunun dışında size vereceğimiz püf noktalar ile sizde belli başlı noktaları kendiniz görebilirsiniz.

İkinci el otomobil alımında yapılacak hata size daha sonra ciddi bir mali külfet olarak geri dönmesini istemiyorsanız aracı ilk olarak güvenilir olarak gösterebileceğimiz işini iyi yapan ekspertiz şirketlerinin kapısını çalmanız gerekecektir.

Test sürüş, motor kontrol

Bunun dışında sizin yapabileceğiniz şey ise aracı test sürüşüne çıkarmaktır. İlk olarak aracın camlarının kapılarının düzgün çalışıp çalışmadığını test edin iç döşemelerinin yıpranmasını kilometreye oranla karşılaştırın bu size km hakkında bilgi verecektir. Donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını inceleyin. Araçta sürüş esnasında herhangi bir çekişten düşme problemi olup olmadığına dikkat edin. Pedal tepki süresi size bu konuda bilgi verecektir. Bunun dışında aracın sürüş esnasında motor sesini dinleyebilir, bozuk yollardan geçerek aracın alt takımından gelen ses var ise keşfetmenizi sağlayabilirsiniz.

Hasar kayıt sorgulaması, kaporta durumu, tramer kaydı, piyasa değeri

Aracın dışında kaportayı göz kararı inceleyerek boya durumu ve işlem görüp görmediği hakkında bir görüşe sahip olabilirsiniz. Aracın tüm köşelerinden süspansiyonlara baskı yaparak gelen ses olup olmadığını değerlendirebilirsiniz. Araçta egzoz kontrolü de önemlidir. Egzozda aşırı duman olup olmaması dumanın rengi size motor hakkında bilgi verecektir. Motoru dıştan kaputu açarak inceleyebilir kablolarda eklerde herhangi bir işlem olup olmadığını görebilirsiniz.

Bunların dışında aracın geçmiş kilometresinin orjinal olup olmadığı incelenmeli, ruhsattaki şase ve motor numalarından aracın hasar durumu ve hasar tramer kayıtları incelenebilir.

Aracın piyasada ki fiyatlarının incelenmesi de bu anlamda önemli bir noktadır. Bir bilirkişi yardımı ile araç bakmaya giderseniz hem araç kontrolünde hemde fiyat konusunda mağduriyet yaşamamanız için size bilgi verecektir.

Her şeyi yaptınız son kez aracı almadan profesyonel hizmet veren ekspertizler ile mutlaka iletişime geçebilir ve araç hakkında bilirkişi raporu alabilir gönül rahatlığı ile aracınızı alabilirsiniz. Bu adımda yapacağınız yanlış bir adım araç ile sürekli sanayide vakit geçirmenizi sağlayabilir bunun için ikinci el otomobil alımında bu kriterleri mutlaka yerine getirmelisiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.