Katalitik Konvertör nedir, ne işe yarar, temizleme, iptali

Katalitik Konvertör hakkında bilgi

Otomobillerde aracın motor içerisinde hava ve yakıt karışımının ardından ortaya çıkan gazların süzülerek egzoza gönderilmesini sağlayan parçadır. Motor içerisinde oluşan atık gazları direkt olarak salınsaydı yoğun hava kirliliği ile karşı karşıya kalabiliriz. Belirli yasalar ile belirlenmiş çevreye salınan atık gazların oranı doğrultusunda bir takımını süzerek çevreye salgılayan katalitik konvertör iptali uygulamasında aracınızı Tüvtürk muayenesine soktuğunuzda geçemezsiniz. Belirli ölçülerde zararlı gazları süzmeye yarayan bu parçanın aracınızdan iptali kesinlikle önerilmemektedir.

Katalitik Konvertör nedir, ne işe yarar, temizleme, iptali

Katalitik konvertör çalışma prensibi olarak içerisinde bulunan özel bileşim malzemelerin kimyasal gazları en minimum zararlı hale getirerek çevreye bırakması şeklinde gerçekleşmektedir. Genel olarak katalitik konvertörlerin ömrü 80-90 bin km kadar olabilmektedir. Genellikle konvertör arızalarını yoğun tepkimelere girmesinden dolayı tıkanma şeklinde karşılaşabilirsiniz. İçerisinde bulunan gözeneklerin yoğun gazlardan zamanla tıkanması ve konvertörün görevini yapamaz hale gelmesiyle sonuçlanabilmektedir. Bunun nedeni genellikle düşük devirlerde araç kullanımı diyebiliriz. Aracınızda meydana gelebilecek bu tür sorunlarda genellikle egzoz emisyon arıza ışığı yanmaktadır. Katalitik konvertör arıza tespitinden sonra temizleme işlemi veya yeni bir parça alma şansınız bulunmaktadır. Genellikle kullanıcılar ucuz olduğu için temizleme işlemini seçmektedir. Temizlik işlemine göre daha garanti fakat pahalı olabilecek yeni katalitik konvertör değişimi de seçeneğiniz arasında olabilir.

Tıkalı Katalitik Konvertör

Katalitik konvertör arızaları, tıkanmaları zararlı gazların çevreye salması yanında aracınız performans düşüklüğü, yakıt tüketim artışı gibi nedenlere de sebep olabilir. Araç sağlıklı şekilde yoğun gazları dışarı atamaz ise boğulmalar zamanla motorda hasarlara kadar gidebilmektedir. Kısacası katalitik konvertör arızasından şüpheleniyorsa mutlaka kontrol ettirmeli ve buna bağlı çözüm önerilerini uygulamanız önerilmektedir. Sizde aşağıda ki yorum kısmından bizlere sorularınızı, önerileriniz, görüşlerinizi mesajlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir