Kilitli Diferansiyel nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, zararlı mı?

Kilitli Diferansiyel nedir?

Kilitli diferansiyeller nedir, Kilitli diferansiyeller nasıl çalışır, Kilitli diferansiyeller neden tercih edilir, Kilitli diferansiyeller ne işe yarar, Kilitli diferansiyeller zararlı mıdır? Gibi soru işaretlerini cevaplayacağımız konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz. İşte detayları…

Kilitli Diferansiyel nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, zararlı mı?

Kilitli diferansiyeller genel olarak motordan gelen gücün eşit bir şekilde en yüksek performansla tekerleklere iletilmesini ve aracın zorlu yol şartlarında daha iyi bir performans vermesini sağlamaktadır. Günümüzde üretilen araçlarda diferansiyeller motordan gelen gücü tekerleklere göndermek ile yükümlüdür. Kilitli diferansiyellerin farkı normal bir sisteme göre daha zorlu hava ve yol şartlarında aracın yola tutunmasını ve yüksek performans vermesini sağlar. Örneğin aracın karlı yollarda tam performans alması kilitli diferansiyel sayesinde olacaktır.

Kilitli diferansiyel nasıl çalışır?

Kilitli diferansiyel sistemleri genel olarak zorlu yol şartlarında kullanılan bir sistemdir. Çalışma şeklide örneğin aracınızın arka tekerlekleri boşa kaldı ve patinaj çekiyor, bu durumda kilitli diferansiyel görevine başlar ve boşta ki tekerleri kilitler şaftın tek bir mil gibi çalışmasını sağlar.

Standart diferansiyellerin yerine sonradan monte ettirilebilen kilitli diferansiyel genel olarak 4*4 özellikli araçlarda kullanılması önerilen bir sistemdir. Kaygan, karlı, çamurlu çeşitlilik gösteren zorlu yol şartlarında üstün performansa sahip kilitli diferansiyeller günlük şehir içi kullanımı araçları için önerilmemektedir.

Kilitli Diferansiyonel zararlı mı?

Kilitli diferansiyel sistemleri genel anlamı ile off-road tarzı araçlarda kullanılması zorunludur. Zorlu yol şartlarında etkili bir performans sağlayan kilitli diferansiyel sistemleri genel olarak zararları minimumdur. Kilitli diferansiyel sistemleri kullanımında normal araçlarda bazen virajlarda kilitlenmeleri ile birlikte savrulma gibi zorluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle kullanacağınız aracın kategorisine, kullanım önceliklerine göre seçiminizi yapmak iyi olacaktır. Daha çok off-road kategorisinde tercih edilen kilitli diferansiyeller bu alanda tam anlamı ile performans sağlamaktadır.

Kilitli difeansiyeller hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, şikayetlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir