Kilometresi düşürülmüş araç satın aldım ne yapabilirim, hukuki yolları, nasıl anlaşılır

İkinci el araç alımında kilometresi düşürülmüş araçları anlamanın yolları

Otomobil ikinci elinde yaşanabilecek sorunlardan birisi olan kilometresi yüksek aracın, çeşitli şekilde  kilometresi düşük gösterilmesidir. Bu tür suistimalcilerin yapmış olduğu sahtekarlıklara karşı belli başlı adımları izleyebilir ve aracınızı gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Bu tür art niyetliler nedeni ile birlikte piyasada bulunan galeri esnafı ve çeşitli araç sahipleri zarar görmektedir. Her zaman kontrollü olmanız ve belirli başlı adımlara uyarak alacağınız araçları çeşitli muayenelerden geçirmeniz gerekmektedir. Bu işi profesyonel şekilde yapan yerlere başvurmak ile bu işe başlayabilirsiniz.

Güvenilir ekspertiz şubelerinden yardım alabilir ve aracınızı detaylı şekilde inceletebilirsiniz. Bunun yanı sıra işinin ehli ustalardan yardım alabilirsiniz. Sizin yapabilecekleriniz ise araç içerisinde oluşan deformasyonlardan km hakkında belli başlı bir görüş çıkarabilirsiniz. Koltukların hasarı, araç iç aksamlarının aşınması gibi etkenlere dikkat edebilirsiniz.

Araçlarda km düşürülmesi tahmin edilebileceği gibi ilk olarak araç fiyatında yüksek bir kar etmektir. Bunun için art niyetli araç sahipleri çeşitli yollara başvurmaktadır. Araçların beynine bir bilgisayar yazılımı ile birlikte bağlanılarak yapılan ve oldukça kolay olan km düşürme olayı vardır. Bunun için oto elektrikçiler kullanılmaktadır. Bazı araçlarda yapılması bir o kadar zor olan yapılsa bile çeşitli şekillerde gerçek kilometre ortaya çıkabilmektedir. Bunlar abs’ li araçlar olarak ayrılmaktadır. Abs beyni araç kilometresini kayıt eder ve silinmez eğer aracınıza arıza tespiti için cihaz bağlarsanız abs beyninde ki gerçek kilometre ortaya çıkmış olacaktır.

Kilometre düşürülmesinde özellikle piyasada çok tutulan ve satışı kolay olan dizel araçlar tercih olabilmektedir. Dizel araçların motorlarının 400 bin km civarında gitmesi nedeni ile kilometre düşürülmesi bu tür araçlarda yapılabilmektedir. Bu nedenle araç satın alırken birçok etmene dikkat etmeniz ve oldukça titiz davranmanız aceleci olmamanız gerekmektedir. Daha sonra birçok mağduriyet ile karşılaşabilirsiniz bu durumda yapabileceğiniz belirli adımlar vardır.

Kilometresi düşürülmüş araç almış olup sonradan anladıysanız bunun için başvurabileceğiniz hukuki yollar şu şekildedir; bunun için ilk olarak size en yakın savcılığa suç duyurusunda bulunarak mahkemeye başvurmaktır. Bu konu da emsal niteliğinde kararlar verilmiş olması bu anlamda bir sonuç alabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir