Kış mevsiminde araç donması nasıl engellenir, araç donmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarında araç bakımı

Kış mevsimini zor şartlarda yaşayan bir bölgede yaşamınızı sürdürüyorsanız ve araç sahibi iseniz her zaman dikkat ettiğiniz şey aracın donmasını engellemektedir. Günlük olarak aracınızı kullanıyorsanız ve sabah saatlerinde aracınızın çabuk ve sağlıklı çalışmasını istiyorsanız yapmanız gereken belirli kurallar vardır. Makalemizde aracınız kış mevsimine hazırlama ve donmasını engellemek için yapılması gereken hususları inceleyeceğiz.

Kış mevsiminde araç donması nasıl engellenir, araç donmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Kış mevsiminde araç bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Kış mevsiminde özellikle yapılması gerekenler bakımlar ile birlikte hem aracınızın  kış aylarında daha iyi bir performans ile çalışmasını sağlar, hem de daha düşük bir yakıt tüketimi sağlayarak bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Bunun için şu kontrolleri yaptırmalısınız;

  • İlk olarak araç içerisinde motor soğutma suyunu kesinlikle antifirizli ürünlerden tercih ediniz. Aksi taktirde normal suyu belirli derecede donarak motorun çalışması durumunda çeşitli zararlar verebilmektedir.
  • Soğutma sisteminin bir diğer parçası olan termostatın kontrolleri yapılmalı.
  • Araç yağ bakımı yapılmalı, diferansiyel, fren,direksiyon hidroliği ve şanzıman gibi parçaların yağ bakımları yapılmalıdır.
  • Araç motor aksamları kontrol edilmeli, herhangi bir hasar durumu mevcut ise onarılmalıdır.
  • Araç fren bakımları mutlaka kontrol edilmelidir.

Kış mevsiminde araç donmasını engellemek için yapılması gerekenler

Zorlu kış aylarında aracınızın tüm bakımlarını gerçekleştirdikten sonra sizin de dikkat etmeniz gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Aracınız sürekli kullanımda değilse 2 günde bir aracınızı çalıştırmanız önerilmektedir. Genellikle rölantide yapılan bu çalıştırma önerilse de daha sağlıklı bir sonuç için aracınızı kısa mesafede sürmeniz motor aksamının daha sağlıklı olması için önemlidir.

Bunun yanı sıra kapı kolları ve yan aynalar gibi noktaların donmaması için çeşitli ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun için özel olarak geliştirilmiş olan poşet ve diğer özellikli ürünleri kullanabilirsiniz. Silecekler içinde kullanabileceğiniz yöntem sileceklerin belirli poşet gibi ürünler ile sarılması önerilmektedir. Silecekler genellikle kaldırılmaktadır. Bu durum kısa süreli olarak uygun olsa da uzun süreli olursa sileceklerin kendini salması ve kullanım esnasında ses yapması, camı çizmesi gibi nedenlere sebeptir.

Bunun yanı sıra aracınızı kış mevsiminde takoz yardımı ile park etmeniz önerilmektedir. Kış aylarında yolculuğunuz özellikle yüksek kesimlerde olacaksa zincir seti yanınızda bulundurmanız önerilmektedir. Karlı havalarda lastik basınç kontrolleri ve kış lastikleri kullanılması gerekmektedir. Lastik yüzeyinde herhangi bir hasarlı nokta olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kış aylarında aracınız da karşılaştığınız sorunları bizler ile paylaşabilir, konu hakkında bizlere görüş, öneri ve şikayetlerini aşağıdaki yorum kısmından iletebilir ve diğer araç sürücüleri için de rehber olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.