Lokal boyalı araç nedir, alınır mı, nasıl yapılır, bölgesel boya yapımı, yama boyası belli olur mu?

Lokal boyalı araç ne demektir, hakkında bilgi, satın alınır mı?

Otomobil satın alırken genellikle karşınıza çıkan lokal boya terimi hakkında merak edilenleri makalemizde sizin için inceledik. Lokal boyalı araç nedir, ne anlama gelir, alınır mı? Gibi gelen birçok soruya karşılık lokal boyalı bir diğer adı ile bölgesel boyalı araç incelemesini yapıyoruz.

Lokal boyalı denilen araçlar Türkçe karşılık olarak yerel alan boyası olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani araç kaportasında ki herhangi bir parçanın yarısı veya belirli bir kısımının boyalı olduğu anlaşılmalıdır. Yani parçanın yarısı orijinal yine aynı parçanın bir diğer bölümü de boyalı olarak nitelendirilmektedir. Lokal boya yapımı genellikle hasarlı bölgenin yanı sıra bir parça daha orijinal bölgeden feda edilerek yapılan işlemdir. Lokal boya yapımında önemli olan orijinal boya ile rengin tutturulmasıdır. Çünkü parçanın bir bölümü yıllardır yıpranmış boya bir diğer bölümü de yeni boya olarak gelecektir. Bu durumda boya işlemini yapacak ustanın profesyonelliği işin içine girmektedir.

Lokal boya nasıl yapılır, yapımı, işlemleri

Belirli bir alanda olan hasarlı bölgenin boyanmasına denilen lokal boyama işlemini gerçekleştirmeden önce ortaya çıkacak sonucu önceden kestirmek oldukça önemlidir. Lokal boyanın yapılması uygun görülmesinden sonra hasarlı veya çizikli bölge ilk olarak zımparalanmalıdır. Eğer bu işlem kurtarmıyorsa macun yapmanız gerekmektedir. Ardından zımparalanan bölgenin ince işlemleri yapılarak astar atılması gerekmektedir. Bir kez daha tekrarlanması gereken zımpara işleminden sonra aracın uygun rengi hazırlanır ve araç boyanır. Boyanan bölge kuruması için bekletilir. Bunun ardından araca renk uyumu için pasta ve cila işlemi uygulanmalıdır. Lokal boya oldukça üst düzey bir ustalık gerektirmektedir. Bunun için iyi bir usta seçimi sizin için uygun olacaktır.

Lokalı boyalı araçlar iyi bir işçilik yapılması halinde fark edilmesi oldukça zordur. Özelikle de bu aracınızın rengine göre değişkenlik göstermektedir. Beyaz renk bir araçta lokal boya fark edilmesi oldukça zordur. Lokal boya ancak aracınızın belirli cihazlar ile boya kontrolü yapımında anlaşılması mümkündür. Araç satın alırken lokal boyalı araç ilanına rastladıysanız öncelikle hasarlı resimlerin olup olmadığına bakmanız önerilmektedir. Bunun yanı sıra lokal boyalar fazla önemsenecek hasarlara haberci olmamaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir