LPG’ li araçlarda periyodik bakım nasıl yapılır, araç bakımında püf noktalar

LPG’ li araçlarda periyodik bakım

Türkiye’ de geniş bir kitleye hitap eden Lpg’ li araç bakımları hakkında bilinmesi gerekenler, Lpg’ li araçlarda periyodik bakımlar, LPG’ li araç periyodik bakımlarında dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktaları, Lpg’ li araçlarda bakım nasıl yapılır gibi başlıkları makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

LPG’ li araç periyodik bakım incelemesi

LPG’ li araç kullanıcıları veya yeni Lpg’ li araç alacak kullanıcılar için gerekli olan periyodik bakım püf noktalarını sizin için inceledik. Dizel veya benzinli araçlara göre farklılıklara sahip olan LPG bakımları kaç bin km’ de bir bakıma girmeli, LPG’ li araçlarda bakım maliyetleri ne kadar, LPG’ li araçlarda bakım nasıl yapılır, yaptırmazsak ne olur gibi birçok soru işaretini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

LPG’ li araç periyodik bakımı nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler

LPG yakıt sistemli araçlarınızda bakım için illa ki 10 bin km’ yi beklemeniz gerekmemektedir. Aracınızda hissettiğiniz aşırı yakıt tüketimi, rölantide teklemeler, gaz yememe, araç kendiliğinden stop ediyorsa, aracınız yağ yakıyorsa, kısacası aracınızda performans düşüklüğü hissediyorsanız mutlaka kontrollerinizi ve bakımlarınızı bir an önce yaptırmanız gerekmektedir.

LPG’ li araçlarda periyodik bakım nasıl yapılır, araç bakımında püf noktalar

LPG’ li araç bakımları 10 bin km olarak periyodik bakım şeklinde önerilmektedir. Bunun yanı sıra ek olarak LPG’ li araçlara özel 1000 km’ de bir gaz ayarları, her 3000 km’ de bir hava filtresi temizliği gibi bakım listesi de bulunmaktadır. Aracınız için önerilen bakımları zamanında yaparak daha sağlıklı bir motor ve LPG sistemine sahip olabilirsiniz.

Her 10 bin km’ de bir LPG’ li araçlarda bakımlarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. LPG yakıt özelliği nedeni ile bakım sırasında ilk olarak aracınızda elektrik tesisatını kontrol etmeniz etmeniz gerekmektedir. Araçta herhangi bir akım kaçağı veya oksitlenme yanıcı LPG yakıtına karşı tehlikeye sahiptir.

Bu tür kontrollerin ardından yapılması gereken bir diğer kontrol regülatörlerdir. Buharlaştırıcı özelliğine sahip regülatörde birikmiş olan yabancı maddeleri temizlemek gerekmektedir. Ardından yağ kontrolleri, gaz filtresi kontrolü, gaz ayarları yetkili kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

LPG sisteminde elektro valf de bulunan filtrenin kontrolleri ve temizliği yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte periyodik bakımınızda hava filtresi konrolleri ve değişimi gerekmektedir. Hiç kuşkusuz Lpg’ li araçlarda periyodik bakımda yapılması gerekenlerden bir diğeri de buji kontrolleridir. Sağlıklı bir ateşleme için buji kontrolleri bu sırada yapılmalıdır. Son olarak LPG basınç ayarları yapılarak LPG araç bakımı sonlandırılabilir.

Yukarıda ki LPG periyodik bakım aşamalarını yetkili servis veya ustanız tarafından yaptırmanız gerekmektedir. Mutlaka LPG yakıt sistemi bilirkişileri tarafından yaptırılması gereken bu tür bakımlar aracınızda sonradan sorun yaşamamanız için önemlidir. LPG’ li araçlarda kontroller için 10 bin km beklemenize gerek yoktur. Aracınızı daha çok yıpratan yakıt olduğu için kısa sürelerde aracınızda olağan dışı yukarıda belirttiğimiz belirtiler var ise mutlaka kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir.

LPG’ li araçlarda periyodik bakım nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler, püf noktaları hakkında merak ettikleriniz, sorularınızı, görüşlerinizi, şikayetlerinizi bizler ile aşağıda ki yorum kısmından paylaşarak otomobilrehber.com adresimizde yayınlayıp bizlere destek olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir