Maf Sensörü&Hava akışmetre nedir, ne işe yarar, arızası nasıl anlaşılır?

Aracımızda önemli parçalardan birisi olan maf sensörü bir diğer adı ile hava akışmetresi nedir, ne işe yarar, hava akışmetre arızaları, maf sensörü arızası nasıl anlaşılır gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz. İşte konu hakkında detaylar…

Maf sensörü nedir, ne işe yarar

Maf sensörleri genel olarak motora giren havayı ölçer ve beyine iletir. Hava akışmetre, debimetre, hava kütle ölçer gibi adları ile de anılan bu parça hava filtresi ile emme manifoldu arasına yerleştirilerek motora giren havayı öçer. Burada önemli olan yanma için gerekli olan havanın doğru oranlarda iletilip iletmediğini kontrol etmesidir.

Maf sensörü arızaları

Maf sensöründe meydana gelen herhangi bir arıza ile birlikte aracımızda doğru yanma gerçekleşmez ve buna bağlı olarak bazı belirtileri gösterir. Bu belirtiler arasında araç rölanti de titreme, devir tutarsızlığı, kalkışlarda gaz yememe, ani hızlanmalarda boğulma, motor içerisinde doğru hava ve akıt karışımı olmadığı için zengin ve fakir karışım arızası alırsınız. Genel olarak hava akışmetresinde bu tür arıza belirtilerini görebilirsiniz. Daha detaylı sorularınızı aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yukarıda ki arıza belirtilerini siz de yaşıyorsanız hemen ustanıza başvurmanız gerekmektedir. Maf sensörü bazen kablo kopmaları veya herhangi ufak tefek sorunlardan dolayı arıza çıkarabilmektedir. Bu durumlarda onarımı mümkünken bazı durumlarda da değişim gerekebilmektedir. Bunun tespiti için ilgili ustanıza bir an önce başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir