Motor yenilemesi, motor rektifiye nedir, ne anlama gelir, nasıl anlaşılır?

Motor yenilemesi, motor rektifiye nedir?

 Sıklıkla karşımıza çıkan bir tabir olan motor rektifiyesi bir diğer anlamı ile motor yenilemesi hakkında merak edilenleri, nedir, ne anlama gelir, neden yapılır? motor rektifiye sonrası araç bakımı ve kullanımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler gibi konu başlıklarını makalemizde inceledik. İşte detaylar…

Motor bloğu içerisinde bulunan silindir kapağı, subaplar, krank mili, sekman, conta gibi birçok parça belirli dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı yıpranabilir ve görevini yerine getiremez hale gelebilmektedir. Bu sebeple de motor rektifiyesi olarak bilinen çözüm yoluna gitmekteyiz. Rektifiye işlemleri ilk olarak kontroller ile başlar ve araç sürücüsüne hasar ve fiyat bilgilendirmesi yapılır. Motor rektifiyesi yaptırırken önemli olan işin ehli ustaları tercih etmeniz. Motor rektifiyesi yetkili veya özel servislerde yaptırılabilmektedir. Motor rektifiyesinde fiyat tarifeleri motorun durumu ve markası gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyat teklifi için yetkili veya özel servisleri tercih edebilirsiniz.

Motor yenilemesi, motor rektifiye nedir, ne anlama gelir, nasıl anlaşılır?

İlk olarak motor rektifiye işlemlerine sebep olan motor silindirine yapışmış olan pislikler temizlenerek başlanır. Ardından ince talaş tabakası silindir üzerinden giderilir. Devamında silindir üzerinde pürüzler giderilerek eşit seviyeye getirilir. Silindir seviyeleri motorun çeşidine gire farklılık gösterebilmektedir. Burada önemli olan ilgili motorun ustanın uzmanlığı burada ön plana çıkmaktadır.

Motor yenilemeye gerekli olan motor nasıl anlaşılır?

Motor rektifiye işlemleri çeşitli belirtiler ile belirlenebilir. Bunlar aracın çekişten düşmesi, yağ yakması, egzozdan çıkan mavi veya bu renk tonlarında duman, motor sesinde meydana gelen değişiklik, motor üflemesi, motor çalışmasında düzensizlik, motor kitlenmesi gibi birçok sebeplere sahiptir.

Yukarıda ki belirtileri siz de aracınızda yaşıyorsanız motora daha fazla zarar vermeden ilgili ustanıza danışmanız gerekmektedir. Bu tür belirtilere rağmen halen daha araç kullanımına devam ederseniz maliyet daha da artacaktır. Belirli bir süre sonra motor kendini kitleyebilir ve araç kullanılamaz hale gelebilir. Önemli olan motor rektifiye işlemlerinde öncelikle erken teşhistir.

Motor rektefiye sonrası  araç bakımı ve kullanımı

Araç motorunda meydana gelen sorun nedeni ile rektifiye işlemi yaptırdıysanız bundan sonra dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Aracınızı sert kullanmaktan kaçının, yüksek devirde araç sürüş kesinlikle önerilmemektedir. Ustanızın gerekli gördüğü yağ değişim sürelerini aksatmamanız gerekmektedir. Bununla birlikte aracın hararet yapmasını önlemeniz uzun süreli motor sağlığını koruyan etkenler arasındadır.

Motor rektifiye, motor yenileme hakkında merak ettikleriniz, görüşleriniz, sorularınızı bizlere yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir