Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Araç Nedir, Nasıl Çalışır, Hangisi Daha Avantajlı, Karşılaştırma

Araç Çekiş Türleri

Araç satın almadan önce baktığınız aracın özelliklerine göre şekillenen performans, konfor veya  ekonomik paket araçlar çeşitli özelliklere sahip olup artı ve eksikleri bulunmaktadır. Bundan birisi de önden çekişli ve arkadan itişli ayrımıdır. Makalemizde bu iki özelliğin olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirdik. Araç satın almadan önce bu bilgilere de göz atabilirsiniz.

Önden Çekiş Araçlar

Önden çekişli araçlar birçok yönden günümüz otomobil fiyatları göz önüne aldığımız ve değerlendirme yaptığımızda konfor ve pratiklik anlamında tercih edilmesi en makul seçenektir. Önde çekiş araçlarda yanlamalarda kontrol oldukça fazladır. Savrulma konusunda bir avantaj olduğu söylenebilir bunun yanı sıra çevre dostu olması, bakımı kolay olması, daha konforlu olması tercih edilebilirliğini artırmaktadır.

Arkadan İtişli Araçlar

Otomobillerin ilk üretimleri genel olarak arkadan itişli olarak tasarlanmıştır. Bu sistemde güç arka tekerleklerdedir ve aracı ön tekerlekler yönlendirir. Arkadan itişli sistem genel olarak günümüzde performans araçlarında motor gücü yüksek araçlarda kullanılmaktadır. Ortalama bir araçta kullanılan bu sistem uzun soluklu şekilde aracınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Ekonomik araçlar için uygun olmayan bir sistem olarak gösterebiliriz.

Avantaj ve Dezavantajları

Arkadan itişli performansı yüksek araçların artıları kalkış anında patinaj çekme durumu olmaması ve hızlanması önden çekişli araçlara göre daha hızlı olması tercih sebebidir.

Kısacası önden çekişli araçlar daha çok ekonomik paket araçlarda tercih edilirken, performans için ise arkadan itişli seçenekleri değerlendirilmektedir. Günümüz fiyatları ve ihtiyaçları bakımından daha çok önden çekiş tercih görmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir