Oto Metalik boya nedir, hakkında bilgi

Oto Metalik boya

Oto boya sektöründe yaygın olarak kullanılan metalik boyalar çeşitli özellikleri ile günümüze kadar yaygın kullanım alanına sahip. Bu makalemizde oto metalik boyalar nedir, metalik boyalar hakkında bilgi gibi onu başlıklarını inceleyeceğiz. İşte detaylar…

Oto Metalik boya nedir, hakkında bilgi

Araç satın alırken ne kadar dikkat etmesek de araçlarımızda kullanılan boya çeşitliliği uzun ömürlülüğü açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda geçmişten günümüze kadar gelen metalik boya çeşidi de yaygın kullanım ve tercihi kalitesini ortaya sürebilmektedir. Metalik boyalar genellikle estetik olarak haz isteyenlere hitap etmektedir.

Metalik boyalar genel olarak diğer boya çeşitlerine göre daha fazla işçiliğe ve maliyete sahiptir. Katmanlardan oluşan metalik boyalar kullanılırken destek olarak son katta cila atılır ve boyanın asıl parlaklığı elde edilir. Cilanın özelliği metalik parçacıkların boya üzerine tutunarak istenilen görüntüyü vermesini sağlamaktadır. Cila uygulaması parlaklık vermesinin yanında boyanın daha uzun süre korunmasını sağlayacak niteliklere sahiptir. Bu nedenle de metalik boyama diğerlerine göre daha zahmetli, maliyetli ve gerçek ustalık gerektirmektedir.

Metalik boya uygulanırken alternatif teknik olarak kullanabileceğiniz sulu cila yöntemi de bulunmaktadır. Metal parçacıklar sulu cila içerisinde sprey yardımı ile kullanılır. Bu teknikte önemli olan eşit ve yeterli dozda kullanımdır. Bunun için metalik boya yaptırırken kesinlikle profesyonel kişilerden yardım almanız önerilmektedir. Boya uygulaması aracınız için oldukça önemli olduğu ve daha sonra pişmanlık yaşamamanız için önemlidir. Metalik boya doğru bir şekilde uygulanması durumundan oldukça göz alıcı bir görünüşe sahip olmaktadır. Özellikle de güneş altında metal parçacıklarının parıltısı boyanın değerini ortaya çıkarmaktadır.

Metalik boya uygulamaları hakkında merak ettikleriniz, deneyimlerinizi, görüş ve şikayetlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir