Otomatik vites araçlarda vites üzerindeki P, R, N, D, S harflerinin anlamı nedir, ne işe yarar

Otomatik vites araçlarda vites üzerindeki harflerin anlamı incelemesi

Genellikle manuel vites araçlardan vazgeçemeyen sürücülerin merak ettiği otomatik vites araçlarda vites üzerindeki çeşitli harflerin anlamı nedir, ne anlatır incelemesini sizin için bu makalemizde otomobilrehber.com olarak yapacağız. Daha önce hiç otomatik vites araç kullanımı için bilmeniz gereken bu terimler aslında oldukça basittir.

Otomatik vites araçlarda vites üzerindeki P, R, N, D, S harflerinin anlamı nedir, ne işe yarar

Otomatik vites araçlarda tüm marka ve modellerde genel olarak harflerle tanımlanan terimler aynıdır. Fakat otomatik vites tasarımları farklılık gösterebilir. Otomatik araçlarda göreceğiniz P, R, N, D, S gibi terimlerin ne anlama geldiğini daha detaylı olarak şu şekilde inceleyebiliriz.

Otomatik vites araçlarda terimler ve anlamları
  • P: P işareti Park kelimesinin kısaltımıdır. Aracınızı park etmek ve durdurmak için kullanılan vitestir. Bu viteste özellikle aracınız stop edilirken bırakılması aracınızın herhangi bir kayma durumunu engellemesidir. Manuel araçlarda viteste bırakılan araç ile aynı özelliği sunar.
  • R: Reverse kısacası R harfi gördüğünüz de aracınızda geri geriye gelirken kullanacağınızı bilmelisiniz.
  • N: Nötr yani aracınızı boşa almak istediğiniz de alacağınız seçenektir. Genel olarak trafikte kırmızı ışıkta aracınızın yakıtını daha ekonomik hale getirmek için boşa alabileceğiniz vites seçeneğidir.
  • D: Drive yani aracınızda ileri sürüş yapmanız için almanız gereken seçenektir. Kontağı çevirdikten sonra el frenini indirin, vitesi D’ ye alın ve frenden ayağınızı yavaş bir şekilde çekin. Aracın hareket ettiğini göreceksiniz.
  • S & O: Araç marka ve modeline göre iki farklı seçenek olarak görebileceğiniz S ve O harfleri aracın sportif, daha agresif bir sürüş için kullanılan vitestir. Vites kolunu S moduna getirerek aracınız daha yüksek hızlara daha yüksek devirlerde çıkar ve vites değiştirme aralıkları genişler. Özellikle ani hızlanmalarda etkilidir. Ancak bu modda performans için tüketimi artmaktadır.

Anlayabileceğiniz gibi oldukça basit ifadelerin olduğu otomatik vites araçların terimleri sadece pratik gerektiren uygulamalar ile daha iyi anlaşılabilir. Manuel vitesli araçlardan otomatik vites araçlara geçişlerde her zaman zorlanabileceğiniz bir durum olan alışma sürecinde tekrar yaparak daha iyi kavrayabilirsiniz. Otomatik vites araçlar hakkında bilgi, görüş ve deneyimlerinizi bizler ile paylaşabilir ve otomobilrehber.com adresimizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir