Otomatik vites şanzıman çeşitleri nedir, özellikleri, farkları, ne işe yarar, nasıl kullanılır

Otomatik vites şanzıman çeşitleri incelemesi

Otomatik vites araçlar ile birlikte daha kolay ve konforlu bir sürüş her zaman daha mümkün olmuştur. Debriyaj ve vites topuzu olmadan araç keyfi yaşamak isteyenler için öncelikli seçeneği olan otomatik vites araçlar hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Özellikle kolay sürüşü ile bayan kullanıcıların vazgeçilmezi olmuş olan otomatik vites araçların motor seçenekleri, özellikleri, farkları gibi birçok merak edilenleri sizin için inceleyeceğiz.

Otomatik vites şanzıman çeşitleri nedir, özellikleri, farkları, ne işe yarar, nasıl kullanılır

Otomatik vites araçlar genel olarak yarı otomatik, tam otomatik ve triptonik şanzıman olarak seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Bu şanzıman seçeneklerinin kendi aralarında farklı özellikleri bulunmaktadır. Yarı otomatik, tam otomatik ve triptonik şanzıman çeşitlerini şu şekilde inceleyebiliriz.

Otonatik Vites Şanzıman Çeşitleri
  • Yarı Otomatik Şanzıman nedir?

Yarı otomatik şanzıman seçeneği özellikle kompakt araçlar için üretilmiş olup manuel vitesli araçlardaki şanzımanın yazılım ile birlikte bilgisayar mantığında hareket ederek otomatik kontrolünü sağlayan sistemdir. Gerekli devir aralıklarında gerekli şekilde vites geçişlerini sağlayan bu şanzıman kullanımı bakımından oldukça kolaydır. Yarı otomatik vitesli araçların bakım maliyetleri oldukça ucuz ve makuldür. Bunun yanı sıra yakıt tüketimi oldukça idealdir.

  • Tam Otomatik Şanzıman nedir?

Tam otomatik vites seçenekli araçlarda vites geçişleri oldukça hassastır. Kalkış sırasında vites geçişlerinde herhangi bir sarsıntı yaşamanız yarı otomatiklere göre daha azdır. Bunun yanı sıra yokuş kalkışlarında geri kayma olmaz. Yakıt tüketimi bakımından yarı otomatiklere göre daha fazladır. Genellikle dizel yakıt kullanan araçlarda kullanılmaktadır. Yarı otomatiklere göre fiyat bakımından daha pahalıdır.

  • Triptronik Şanzıman nedir?

Triptronik şanzıman seçenekleri otomatik ve manuel vitesin aynı araç üzerinde kullanılabilmesini sağlaması ile tercih gören şanzıman türüdür. Araçtan araca göre farklılık gösteren vites geçiş kollarını kullanarak aracınızı ister manuel, isterseniz de otomatik olarak kullanabilirsiniz.

Genel olarak otomatik vites seçenekleri bu şekilde listelenebilir. Sizde konu hakkında tecrübelerinizi, eklemek istediklerinizi bizlere aşağıdaki yorum bölümünden gönderebilir ve otomobilrehber.com adresimizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir