Otomobil FSI, TSI, TFSI, GDI, T-GDI motor nedir, ne anlama gelir, teknik özellikleri inceleme

FSI, TSI, TFSI, GDI, T-GDI inceleme

Günümüzde FSI, TSI, TFSI, GDI, T-GDI adı altında üretilen birçok araç motoru bulunmaktadır. Peki bu motorların özellikleri nedir, birbirinde ayıran özellikleri, hangisini almalıyım gibi birçok soruyu bu makalemizde cevaplandıracağız.

FSI, TSI, TFSI, GDI, T-GDI olarak karşımıza çıkan araç motorları benzin enjeksiyonlu olarak üretilmektedir. Genel olarak motorun çeşitli hacimlerine göre üretilen bu modeller enjeksiyonlu olması ile ortak bir noktada buluşmaktadır.

FSI motor nedir, hakkında bilgi

FSI motor seçeneği Volkswagen araçlarında üretilmiş olup özellikleri bakımından düşük yakıt sağlaması ile bilinmektedir. Düşük yakıt sağlamayı yakalayan ve egzoz emisyon değerleri oldukça düşük olmasına rağmen bu motorlu araçlar performans anlamında kullanıcıların istediklerini veremedi. Bir diğer adı ile de Hitler motor olarak anılan FSI motor seçenekleri genel olarak performans düşüklüğü nedeni ile yüksek devir aralıklarında sürüş kullanıcı tarafından mecburi olarak tercih edilmekte ve buna bağlı olarak yüksek yakıt tüketimi, gürültü ortaya çıkarmaktaydı.

FSI motor

FSI motorlar atmosferik olması ile yüksek devirlerde istenilen performansı sağlaması ile  bilinmektedir. Bunun bir diğer sebebi de FSI motorlar ile birlikte geliştirilen standart enjeksiyonlu araçların aksine yakıtı direkt olarak püskürtmesi daha verimli yakıt yanması ve performans sağlama olanağı sunuldu. FSI bir diğer adı ile Hitler motor Türkiye’ de lpg’ ye uyumsuz olması ile tercih edilmemektedir.

TFSI motor nedir, hakkında bilgi

TFSI motorlar TSI ile arasında fazla bir fark olmamasına rağmen iki seçenek olarak üretilmektedir. TFSI motorlar FSI motorların temelleri ile üretilmiş ve turbolanmıştır. Ayrıca TFSI motorlar yakıt püskürtme açısından daha zengin olması ile daha iyi bir performans motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu motorlar Audı araçlar için geliştirilmiş ve bu araçlarda kullanılmaktadır.

TSI motor nedir, hakkında bilgi

TFSI motorlara göre daha ekonomik bir pakettir. Genellikle orta sınıf araçlar arasında tercih edilen bu motor seçeneği Seat, Skoda, VW gibi araç modellerinde kullanılmaktadır. Bu modellerde istenilen temel özellik daha düşük hacimli bir motor ile daha yüksek performans isteğidir. Motor hacimleri küçültülerek yakıt tüketimi bakımından ekonomik bir motor istenmiş ve daha az egzoz emisyon verileri amaçlanmıştır.

TSI motor
GDI motor nedir, hakkında bilgi

GDI motorlar genel olarak FSI motorlar ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da daha yüksek basınç değerlerinde çalışması önemli özelliğidir. Motor yüzeyinin daha geniş olması ile birlikte motora püskürtülen yakıt ile birlikte daha yoğun basınçlara dayanıklı olması ve buna bağlı olarak daha yüksek performans gücü amaçlanmıştır. Günümüzde GDI motorlar Mitsubishi, KIA, Hyundai gibi araç markalarında kullanılmaktadır.

GDI motor
T-GDI motor nedir, hakkında bilgi

T-GDI motorlarda GDI temelli olarak üretilmiş geniş kapasiteye sahip motorlardır. Tek farkı daha yüksek kapasiteye sahip motorda daha düşük yakıt verimi sağlayabilmektir. Bu değerleri fabrika testlerinde yapılan veriler ile rahatlıkla görebiliyoruz.

T-GDI motor

Temel olarak bu motorlar birbirinin devamı olarak geliştirilmiştir. İlk olarak daha yüksek performans ve daha yüksek yakıt kullanılarak üretilen motorlar geliştirilerek yüksek ve düşük hacimli motorlar ile daha az yakıt amaç edilerek geliştirilmiştir. Motor seçenekleri arasından siz de tercihinize göre araç motorları arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

FSI, TSI, TFSI, GDI, T-GDI gibi motor seçenekleri hakkında görüşleriniz, önerileriniz, şikayetlerinizi aşağıda ki yorum kısmından yayınlayabilir ve diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir