Otomobil Hava Filtresi nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Hava Filtresi nedir?

Araç sahiplerinin periyodik bakımlarında mutlaka değiştirdiği para olan hava filtresi temel olarak aracın yanma odasına giden havanın içerisindeki yabancı cisimleri, toz, kir birçok atıkları temizlemesi ve motor bloğuna temiz havalanın yollanmasını sağlayan önemli bir parçadır. Hava filtresi nedir, ne işe yarar gibi sorulara takıldıysanız bu makalemizin devamını incelemenizi öneririz.

Motor temel çalışma prensibi olarak hava ve yakıt karışımının belirli ölçülerde karışması ve ortaya çıkan yanma ile aracın yol almasını sağlar. Motor için gerekli olan yakıtın temizliği kadar, havanın da temiz olması ve motor bloğuna herhangi yabancı bir cismin girmemesi gerekmektedir. Motor bloğuna olası girebilecek herhangi bir kir, toz motor bloğunun aşınmasına sebep olabilir. Hava filtreleri tam da bu noktada işleme girer ve dışarıdan gelen havanın temizlenmesini sağlar.

Hava filtreleri araç bakımlarında dikkat edilmesi gereken parçalardandır. Sürekli olarak hava ile temas halinde olan bu parça çabuk kirlenerek hava filtreleme görevini yapamaz hale gelebilir. Bu da aracınız için yanmanın düşük olması ve performans düşüklüğü olarak karışımıza çıkabilir. Bu nedenle hava filtresi kitinin denetimi önemli bir hassasiyettir. Özellikle yaşadığınız bölgede sürekli toz ve kötü hava hakim ise bakım sürelerini kısaltmanız ve hava filtresi denetimlerini düzenli şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde motor bloğuna bulaşabilecek toz, kir ve atıklar zamanlar bloğa zarar verir ve motorun işlevini bitirmesi anlamına gelebilir. Bu da bütçeniz için büyük bir yük olacaktır.

Düzenli olarak yaptırılması gereken standart periyodik bakımlarınızı aksatmamız bu anlamda önemlidir. Aracınız için gerekli bu bakımları gerek yetkili servis, gerekse de ustanız yardımı ile yaptırabilirsiniz. Periyodik bakımların aksatılmaması bu bakımdan önemlidir. Periyodik bakım gibi düşük maliyeti aksatmanız durumunda daha yükse maliyetlere motor yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu olasılığı yaşamamak için önemli olan hava filtresi ve diğer bakımlarınızı yaptırmanızı öneririz.

Hava filtre kitleri araç modellerine göre farklılık gösterebilmektedir. Aracınıza uygun olan hava filtre kitlerini belirli fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Genel olarak hava filtresi ulaşılması kolay bir noktada olduğu için araç sürücülerinin de yapabileceği basit bir değişim olabilmektedir. Siz de periyodik bakım dışında ki hava filtresi değişimini kendiniz yapabilirsiniz.

Bizlere ilgili konu hakkında görüş, öneri ve şikayetlerinizi yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir