Otomobil kamber nedir, nasıl yapılır, zararlı mıdır, muayeneden geçer mi, hakkında teknik bilgi

Otomobil kamber incelemesi

Kamber uygulamaları modifiye severlerin ortak tutkusu olarak bilinmektedir. Genellikle aşırıcı modifikasyon isteyenlerin tercihi olan kamber uygulaması estetik olarak görünüşünün dışında herhangi bir artıya sahiptir. Araç sahiplerinin lastik üzerinde çamurluğa göre daha dışta durmasını sağlayan bu sistem hakkında bilgi, nedir, nasıl yapılır, fayda ve zararları gibi birçok soru işaretlerini bu yazımızda sizin için inceleyeceğiz.

Kamber hakkında bilgi, nedir

Kamber anlamı itibari ile eğri, dışa bükey gibi anlamlara sahiptir. Araçlarda kullanılan bu sistem lastiklerin belirli açılarla dışa doğru açı alması olarak söylenebilir. Belirli kamber kitleri ile birlikte uygulanabilecek bu sistem modifikasyon için tercih edilmektedir. Kamber sistemi estetik olarak araç sahiplerini tatmin etmiş olsa da birçok açıdan eksi sonuçları doğurabilmektedir. Kamber uygulamaları hakkında detaylı bilgi makalemizin devamında…

Kamber uygulamaları

Kamber uygulamaları iki farklı tipleme şeklinde sunulmaktadır. Lastikler normalde yola dik olarak tutunurlar, ancak kamber seçenekleri olan pozitif kamber dediğimizde lastik dışa doğru eğim alır, bu durumun tam tersi olarak negatif kamber de içe doğru eğimlenir. Araç sahibinin zevkine göre düzenleyebileceği bu sistem kamber kitleri ile birlikte rahatlıkla gerçekleşebilmektedir.

Kamber uygulaması zararlı mıdır?

Kamber uygulaması A.B.D kökenli olduğu bilinmektedir. Kamber uygulaması son dönemde Türkiye’ de de uygulanmaya başlanmış olup sonuç alınabilmektedir. Genellikle estetik olarak tatmin olmak isteyenlerin ortak tercihi olarak gösterilen kamber uygulaması zararları ile birlikte karşımıza çıkabilmektedir.

Kamber uygulaması ile birlikte tek bir aks üzerinde lastiklerin dışa ve içe eğim kazanması ile birlikte normal dışında bir durum ortaya çıkaracak ve araç konforundan büyük ölçüde kayıp yaşayacaksınız. Bunun dışında lastiklerin yol ile tepkimeye girdiği kısım daha fazla aşınacak ve lastik ömrü daha kısa olacak.

Kamber uygulaması Tüvtürk muayenesinden geçer mi?

Kamber sistemini aracınızda yaptırmadan önce aracınızı orjinal hali ile muayeneye sokmanız önerilmektedir. Aksi taktirde aracınız Tüvtürk muayenesinden geçmeyecektir. Bu durumda ilk olarak muayeneyi yaptırıp sonra 2 yıllık vize ile aracınıza kamber uygulamasını yaptırabilirsiniz. Eğer aracınızda mevcut uygulama var ise orjinal haline döndürüp muayeneye gitmeniz gerekmektedir.

Kamber uygulaması genellikle önerilmeyen bir sistemdir. Aracınızın orjinale uygun olması değer kaybının olmaması ve aracınızda sorunların artmaması için tercihimizdir. Kamber uygulaması hakkında  soru, yorum, şikayetlerinizi bizlere aşağıda ki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir