Otomobil kışlık ve yazlık lastikleri arasındaki farklar, 4 mevsim lastikler, kış lastikleri kullanımı

Kışlık ve yazlık lastik incelemeleri

Aracınız için önemli bir parça olan lastik seçimleriniz sizin ve aracınızın güvenliği, performansı için oldukça önemlidir. Araçlarda günümüzde birçok lastik firması üretim yapmaktadır. Firmalar kendi içerisinde farklı teknolojilerde ve standartlarda üretim yapmaktadır. Farklı markaların üretmiş olduğu kışlık ve yazlık olarak geçen lastik seçenekleri birçok sürücünün kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır.

Kış ve yaz lastikleri özellikleri nedir, ne işe yararlar, hangisini tercih etmeliyim?

Aracınız için yapacağınız lastik seçimlerinde karşınıza çıkan kışlık ve yazlık seçenekler sunulmaktadır. Bunlar arasında mevsimlik olarak kış için ayrı, yaz için ayrı tercih yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra son dönemde adı duyulan 4 mevsim lastiklerde tercih olabilir.

Kışlık ve yazlık lastik arasındaki farklara gelecek olursak, temel olarak kışlık lastiklerin esnekliği ve dokusu daha düşük sıcaklığa karşı dayanıklı şekilde üretilmesi buna bağlı olarak özel kauçuk kullanılması farklılığını ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra zorlu kar yağışı ve kar ile kaplı bir yolda ilerlerken aracınızın savrulmasını önleyen lastik desenine sahip olması ile farklılığını açıklayabilirsiniz. Kış lastikleri ıslak, karlı, buzlu yollara uygun şekilde üretilmiştir. Bu tür lastikleri yaz mevsiminde de kullanmanız önerilebilir.

Yazlık lastik seçimleri de genel olarak araçlarınızda performans ve sürüş kalitesi, konforu için tercih görmektedir. Yaz lastikleri yaz mevsiminde farklı hava ve yol şartlarında fren mesafesinde oldukça idealdir. Bunun yanı sıra konfor ve yakıt tüketiminde de artıları bulunmaktadır.

Sürüş tercihinize göre tercih edebileceğiniz yaz ve kış olarak iki ayrı lastik tercihiniz bulunabilir. Bunun yanı sıra standart bir sürücü iseniz 4 mevsimlik lastik tercihini aracınızın lastik ebatlarına uygun şekilde deneyebilirsiniz.

Kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanabilir miyim?

Kış lastiği tercihiniz yaşadığınız bölgeye göre farklılıklar gösterebilir. Kış aylarını daha sert yaşadığınız bölgelerde rahatlıkla tercih edebileceğiniz kış lastikleri, daha ılıman iklimlerde tercih olmayabilir. Özellikle de yaz aylarında kullanılması önerilmeyen kış lastikleri aracınız için hem performans hem de yakıt tüketimi bakımından bu dönemde eksikleri getirebilmektedir. Kendi güvenliğiniz için mevsimsel farklılıklara karşı farklı lastik tercihi önerilmektedir. Bunun yanı sıra alacağınız yeni nesil 4 mevsimlik lastik tercihleri de önerilebilmektedir.

4 Mevsimlik lastik nedir, ne işe yarar

Yeni nesil araçların üretiminin yanı sıra lastik sektöründe de yenilikler her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biriside son dönemde kullanımı artan 4 mevsimlik lastiklerdir. Özel teknoloji ile üretilen ve birçok markanın sahip olduğu bu lastik çeşidi artık yaz ve kış lastik ayrımını bitirerek sizin için ekonomik bir tercih olabilir.

4 mevsimlik lastikler aracınızın yazın ve kışın olarak sürüş konforundan ve performansından herhangi bir kısıtlama yaşatmadan rahatlıkla tercih etmenizi sağlamaktadır. Yapılan testlerden rahatlıkla geçen bu yeni nesil lastik tercihleri ile birlikte uygun hava şartlarında yaşadığınız coğrafya da yazın ve kışın olarak aynı lastik üzerinde aynı performansı almanız sağlanabilecektir. Avrupa’ da yaygın olarak kullanılan bu tür lastik çeşitleri günümüzde ülkemizde de rağbet görmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir