Otomobil segmentleri & Araç Sınıfları nedir, ne anlama gelir, A, B, C, D, E, F, G, M, J sınıfına giren araçlar

Otomobil segmentleri & Araç Sınıfları inceleme

Araçlar segmentlerine göre çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Bunlar ihtiyaca yönelik olarak listelenmiş ve kullanıcıların isteklerine karşılamaya göre segmentler haline getirilmiştir. Otomobil segmentleri A, B, C, D, E, F, G, M, J olarak karşınıza çıkacağını bilmelisiniz. Bu sıralamalar ne anlama gelir, otomobil segmentleri nedir gibi birçok soruyu cevaplandıracağız.

Otomobil segmentleri kullanıcıların ihtiyaçlarına göre aracın fiziki özellikleri ile belirlenmiş olup farklı alternatifler sunmaktadır. Segment harfler ile ayrılmıştır. Birçok markanın farklı segmentlerde çıkarmış olduğu araçlar çeşitli şekilde sıralanmaktadır. Kullanıcıların maddi şartlarına, ihtiyaçlarına göre üretilmiş bu segmentler farklı konfor, performans özellikleri ile her kesime hitap etmektedir. Otomobil segmentlerine tek tek inceleyecek olursak…

Otomobil segmentleri & Araç Sınıfları nedir, ne anlama gelir, A, B, C, D, E, F, G, M, J sınıfına giren araçlar

Otomobil segmentleri

A sınıfı segment otomobil

Araç sınıflandırmasında en ekonomik küçük boyutlu araçlar için belirlenmiş segmenttir. Günümüzde kullanılan A sınıfı araçlar boyuları ile birlikte mini olması ile geniş aileler için sorun yaşatabilmektedir. Yolculuk sırasında ufak baş, diz mesafesi gibi ölçüleri ile birlikte rahatsızlık yaşatabilmektedir. A sınıfı araçlar motor seçenekleri düşük olması ile birlikte performans minimumdur. Yakıt tüketimi yüksekliği bir başka dezavatajıdır. Şehir içi kullanımı için ideal olarak gösterilecek bu sınıf araçlar bireysel kullanıcılar için tercih listesindedir.

B sınıfı segment otomobil

B segmenti olarak üretilen araçlar boyut olarak A sınıfına göre daha büyüktür. Özellikleri itibari ile günlük kullanım için ideal araçlardır. Motor seçenekleri düşük kapasiteye sahiptir. Yakıt tüketimi ortalamadır. B segmenti listesine girecek araçlar sürekli olarak trafikte görebileceğiniz Volkswagen Polo, Renault Clio, Seat ıbıza, Ford Fiesta gibi listenebilir.

C sınıfı segment otomobil

Türkiye’ de en çok tercih gören sınıf olarak gösterebileceğimiz C segmenti araç markaları Ford Focus, Volkswagen Golf, Fiat Linea, Renault Megane, Opel Astra vs örnekleri olarak listelenebilir. Boyut olarak aileler için ideal seçenek C sınıfı araçlar yakıt performansı oldukça idealdir. Bunun yanı sıra makul motor performansına sahiptir.

D sınıfı segment otomobil

C sınıfından tek farkı bu segment araçlar daha geniş boyutlara sahip olmasıdır. Örnek olarak verebileceğimiz Honda Civic Sedan, Opel Vectra, Volkswagen Passat gibi seçenekler bulunmaktadır. D segmentine giren bu araçlar hem performans hemde yakıt tüketimi anlamında bundan önce ki segmentlere göre oldukça geliştirilmiştir.

E sınıfı segment otomobil

Lüks sınıfın bir alt basamağı olan E sınıfı araçlar Bmw 5 serisi, Audi A5, Mercedes E serisi gibi seçenekler listelenebilir. Boyutları oldukça geniştir. Bunun yanı sıra performans ve konfor oldukça üst düzeydir. Yakıt tüketimleri güçlü motorlarına oranla oldukça makuldür. Fiyat aralıkları lüks seçeneği olması ile birlikte yüksektir.

F sınıfı segment otomobil

E sınıfı araçların üstünde gelişmiş donanım ve teknolojik altyapıya sahip araç kategorisinde gösterebileceğimiz F sınıfı BMW 7 serisi, Mercedes S ve Audi 8 örnekleri verilebilir. Konfor olarak oldukça üst düzeydedir. Yakıt tüketimi ortalamanın bir üstüdür.

G sınıfı segment otomobil

G sınfı listesinde temel olarak sportif araçlardır. Standart araçların aksine özel performans değerlerine ve tasarıma sahip modellerin kategorisi G sınıfına Ferrari, Porsche, Maserati, Lamborghini örneklerini verebiliriz.

M sınıfı segment otomobil

M sınıfı farklı amaçlara hitap eden otomobillerin listelenmiş olduğu kategoridir. MPV araçlardan oluşan bu segment farklı şekilde ihtiyaçlara çok amaçlı olarak karşılık vermesi ile bu listeye girmektedir. Örnek verecek olursak Opel Zafira, Ford C-MAX Citroen Picasso gibi araçlar M sınıfına aittir.

J sınıfı segment otomobil

J segmenti SUV olarak da nitelendirdiğimiz arazi koşullarına uygun araçlardır. Hem arazi hemde performans koşullarına ayak uyduran bu listeye Range Rover, Ford Explorer örneklerini ekleyebiliriz. Arazi araçları olarak 2 ve 4 çeker olarak kategoriye ayrılan bu modeller kendi içerisinde mini suv, orta suv, geniş suv ve lüks suv olarak ayrılmaktadır. Farklı ihtiyaçları karşılamak için üretilen bu modeller yakıt tüketimi olarak yüksektir. Araç bakım masrafları yüksektir. Bunların dışında sürüş zevki ve konforu oldukça iyidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir