Otomobil Turbo özellikleri nedir, ne işe yarar, sonradan turbo yapılır mı, nasıl çalışır, avantajları,

Otomobil Turbo İnceleme

Otomobil sahiplerinin her zaman duyduğu bir terim olan araçlarda turbo nedir, nasıl kullanılır, avantajları, hakkında bilgi, ne işe yarar gibi soru işaretlerine bu makalemizde cevap arayacağız.

Turbo terimi Türkçe karşılığı olarak Aşırı Besleme anlamına gelmektedir. Anlamı ile doğru orantılı işlevi bulunan bu parça araca artı bir güç kazandırmaktadır. Temel özelliği motora yüksek basınçlı hava beslemesi yapmasıdır.

Otomobil Turbo özellikleri nedir, ne işe yarar, sonradan turbo yapılır mı, nasıl çalışır, avantajları,
Turbo özellikli araçların faydaları
  • Motor silindir içerisine yüksek basınçla birlikte hava emerek daha yüksek bir yanmanın olmasını sağlar.
  • Daha yüksek basınçlı yanma ile birlikte motorda güç, performans artışı olur,
  • Atmosferik araçlara göre daha az yakıt ile yüksek performans sağlar,
  • Çevreye bıraktığı zararlı gazların oranı bir o kadar düşüktür.
Turbo çalışma prensibi, nasıl çalışır

Turbo özellikleri bakımından motor içerisinde yanmış olan gazların çıkışı ile oluşan basınç etkisine bağlı olarak çalışmaktadır. Yakıt ile hava karışımının ardından çıkan bu yüksek basıncı gazların çıkışı ile çalışmaya başlayan turbolu araçların adım adım şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk olarak yüksek basınçlı gazların egzoz türbinine çarpması ile dönme etkisi yaratır ve gazlar açığa çıkar,
  • Yüksek hızlarda dönme sağlayan parça aynı zamanda düşük basınç yaratır, tamda bu sırada basıncı yükseltmek için turbo devreye girer,
  • Salyangoz şekilli olarak örnekleyebileceğimiz turbo basıncın yükselmesini sağlar,
  • Bunu yaparken hava soğutulmak amacı ile intercoolera aktarılır, ardından soğuk hava daha yüksek basınçla soğutulmuş şekilde motor silindirine girer,
  • Bu da tam olarak daha düşük yakıt ile yüksek performans anlamına gelen turbo beslemeli araçların özelliğini ortaya çıkarır.
Aracıma sonradan turbo yaptırabilirmiyim?

Birçok atmosferik araç sahibi kullanıcıların soruları arasında bulunan aracımı sonradan turbolayabilirmiyim? Sorusunun cevabı tabi ki olur. Fakat bu işlem sırasında oldukça fazla bütçe ve zaman ayırmanız gerekmektedir. Aracınızı turbolamak için aracın orjinal motor aksamından diğer parçalarına kadar geliştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde turbo yapılabilir, fakat halen daha var olan araç parçalarının kullanılması turbo ile gelen yüksek basınçlı yanmayı kaldıramayıp arızalanmaya sebep olacaktır.

Aracınızı sonradan turbolamak için işinde iyi bir usta bulmak öncelikli yapmanız işlem olmalıdır. Daha sonra adım adım yapacağınız listeyi hazırlamanız ve işe koyulmanız gerekmektedir. Sizde turbo hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, şikayet, görüş, önerilerinizi bizlere aşağıda ki yorum kısmından gönderebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir