Otomobil yaz lastikleri ne zaman takılmalı 2020

Otomobil yaz lastikleri ne zaman takılmalı 2020

Otomobillerde lastik tercihleri hem sürüş kalitesi hem de güvenlik için oldukça önemlidir. Doğru lastik tercihi için gerekli bazı unsurlar bulunmaktadır. Mevsimsel geçişlerde lastik tercihleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Kış ve yaz şartlarında yola daha iyi tutunabilmeyi sağlayan bu iki seçenek önemlidir. Doğru lastik kullanımlarında daha az yakıt tüketimi, daha iyi bir performans sağlayabilirsiniz.

Otomobil yaz lastikleri ne zaman takılmalı 2020

Kış lastikleri kendi içerisinde kış şartlarında aracın yola iyi tutunması için sürtünmeyi azaltır ve bu da araca ekstra bir yük bindirir. Kış şartları için makul olan kış lastikleri aksine yaz mevsiminde eksileri ile karşımıza çıkabilmektedir. Yaz lastikleri ise diş derinlikleri ve kauçuk malzemesi daha hafif üretildiği için yaz aylarında daha kolay hızlanma avantajı ve yakıt tüketiminde buna bağlı olarak artıları ile karşımıza çıkar. Bilindiği üzere ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan ile kalkmış ve kullanıcılar yaz lastiklerine geçmişti. Siz de aracınızı ebatlarına uygun yaz lastik tercihlerinizi bu dönemde kullanabilirsiniz. Yaz ve kış lastikleri arasındaki farklar, 4 mevsim  lastik nedir. Aracınız için lastik tercihleri aracınız ile uyum içerisinde olması oldukça önemli.

Eski lastiklerinizi kullanıyorsanız lastik üzerinde herhangi bir yıpranma, aşınma, delinme gibi hasarların olmamasına dikkat edin. Bilindiği üzere yasa gereği yaz lastikleri 1.6 mm derinliğe sahip olmalı. Bu ölçüler dışında kullanılan lastiklerin yakalanması durumda cezai yaptırım uygulanabilmektedir. Sizin ve çevrenizde ki insanların öncelikle güvenliği için aracınızda lastik tercihlerine dikkat etmelisiniz.

Yaz lastiği tercihleri hakkında merak ettiklerinizi, görüşleriniz bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir