Otomobillerde direksiyon boşluğu nedir, neden olur, tamiri, çözümü

Aracınızı yönlendirmek için kullandığınız direksiyonda bazen boşluklar oluşabilmektedir. Direksiyonda meydana gelene boşluğun nedenleri, neden olur, direksiyon boşluğu çözümü, tamiri gibi başlıklarda bu konuyu makalemizde inceleyeceğiz.

Direksiyon sistemi aracınızı yol katederken yönlendirmenizi yarayan tekerler ile irtibatı olan bir parçadır. Bu sistem bazen kullanıma bağlı veya direksiyonun almış olduğu darbelere göre boşluk olarak tabir ettiğimiz sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada aracınızı istediğiniz yöne yönlendirirken zorlanırsınız. Bu da sürüş konforu ve güvenliğini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Günümüzde üretilmiş olan yeni nesil araçlarda genellikle elektrik sistemi üzerine kurulu direksiyon olsa da, eski model araçlarda direksiyon sisteminin mekanizmasından dolayı bu tür boşluk sorunları ortaya çıkmaktadır. Direksiyon simidin de meydana gelen boşluk sürüş sırasında aracınızın kontrolünü sağlamanızı engeller. Siz ne kadar direksiyon yönlendirmeye çalışsanız da direksiyon tepki vermez bu durumda kendi can ve mal güvenliğinizi ve diğer trafikte ki kullanıcıların güvenliği için bir an önce aracınızı tamirciye götürmeniz gerekmektedir.

Direksiyon boşluğu nedenleri

Direksiyonda meydana gelen boşlukların oluşma nedeni genellikle sert girilen çukurlar, bozuk yollar, sert şekilde girilen keskin virajlardır. Bunun yanı sıra özellikle de modifiyecilerin sıklıkla yaşadığı yanlış jant ve tekerlek boyutları seçimidir. Her aracın kendine özgü kullanılabilecek jant ve lastik ebatları bulunmaktadır. Bunların dışına çıkmak bu tarz boşlukları tetikleyebilir. Ayrıca lastikleri olması gereken çok ve az şişirmekte bunların nedeni olarak gösterilebilir.

Peki direksiyonda oluşan boşluk nasıl düzeltilir. İlk olarak yapmanız gereken sorun oluşmadan daha dikkatli bir gerçekleştirmeniz gerektiğidir. Yukarıda da belirttiğimiz yanlışlıkları araç kullanırken yapmamanız daha uzun ömürlü bir kullanım ve bu tür direksiyon boşluklarının oluşmasını engeller.

Ancak aracınızda direksiyon boşluğu baş gösterdiyse yapmanız gereken ilk olarak aracınızı yetkili servise götürmek olmalıdır. Bu tür arızaları kendiniz yapamazsınız. Aracınız ilk olarak lifte çıkarılacak ve arıza teşhisi yapılacak ve buna bağlı olarak maliyet hesaplaması size sunulacaktır. Ardından yetkili servis veya ustanız tarafından tamir işlemi gerçekleştirilecektir.

Direksiyon simidin de meydana gelen boşluk konusu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi bizlere aşağıda ki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir