Otomobillerde İmmobilizer çipli anahtar nedir, nasıl çalışır, immobilizer arıza lambası nedir, çözümü

İmmobilizer Nedir, Tarihçesi, Hakkında Bilgi

İmmobilizer genel olarak tanımlanacak olursa araçlarda güvenlik amaçlı olarak geliştirilmiş bir teknolojidir. Otomotiv sektöründe ilk olarak İmmobilizer 1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunmuş ve ilk olarak 1958 yılında patent sahibi olmuştur. İmmobilizer sisteminin kullanılmasında ilk olarak 1997 yılında ingiltere öncülük etmiştir. İngiltere’ de uygulanan ve zorunlu hale getirilen İmmobilizer teknolojisi ile birlikte sonuç alınmaya başlanmış olmasından dolayı birçok otomobil markası araçlarında bu sistemi kullanmaya başlamış ve dünya geneline yayılmıştır.

İmmobilizer nasıl çalışır, çalışma prensibi, hangi araçlarda var

İmmobilizer teknolojisi günümüzde neredeyse tüm araç markaları tarafından kullanılmaktadır. Yeni nesil otomobil teknolojisi için önemli bir icat olarak geliştirilen ve kullanılan İmmobilizer sistemi araç anahtar ve kontak sistemine bağlı olarak çalışmaktadır.

Araç hırsızlıklarına karşı geliştirilen İmmobilizer çalışma şekli genel olarak aracın kaputun altına gizlenmiş olup, araca kodlanan sistem ile anahtar eşleştirilmiştir. Bununla birlikte araca herhangi farklı bir anahtarla kontak çevrilmesi durumunda araç otomatik olarak kendini kitler ve motora yakıt göndermeyi, ateşlemeyi keser. Çipli bir sistem bulunduran anahtar ana merkeze sinyal gönderir ve eşleşme yapılır ve anahtar üzerinde çip elektrik sinyali ile birlikte alıcıya radyo frekansını gönderir bununla birlikte motorun çalışmasına izin verilir. Böylece marş devreye girer ve araç standart bir şekilde marş basar. İmmobilizer sistemi ile birlikte düz kontak dediğimiz otomobil hırsızlığı sona ermiştir.

İmmobilizer sisteminde araç üzerinden anahtarı aldığınızda sistem size 20 saniye verir ve bu süre içerisinde marş yapmanıza herhangi kontrol yapmadan izin verir. Ancak 20 saniye dolmuş ise İmmobilizer devreye girerek güvenlik sistemini devreye alır. Bu tür sisteme rağmen günümüzde açığı bulunan İmmobilizer teknolojisinde araç kaput altında ki üniteye ulaşılarak sistem devre dışı bırakabilir. Bu yeni nesil otomobil teknolojisi ile ne kadar azaltılmış olsada yine de siz diğer güvenlik önlemlerinizi alarak alarm gibi çeşitli yollara başvurabilirsiniz.

Dünya genelinde otomobil hırsızlıklarında önemli bir düşüş sağlayan İmmobilizer sistemi günümüzde birçok üst, orta ve alt segment araçlarda fabrika çıkışlı olarak sunulmaktadır.

Araç İmmobilizer anahtarını kaybettim ne yapmalıyım?, İmmobilizer arızası ve çözümü

İmmobilizer sistemi ne kadar önemli bir teknoloji olsa da bazen sürücülerin dalgınlıkları nedeniyle anahtarını kaybetmesi durumu yoğun yaşanan bir problemdir. Bu durumda ilk olarak yetkili bayiye başvurmanız ve yardım istemeniz gerekmektedir. Bunun için oldukça yüksek rakamlar istenecektir. Günümüzde bu sistem hakkında profesyonel destek sağlayan belirli kuruluşları tercih ederek aracınızın anahtarı ile neredeyse birebir yeni bir anahtarı çıkartabilirsiniz.

İmmobilizer arıza lambası

Bunun yanı sıra İmmobilizer arızaları ile de birçok sürücü karşılaşabilmektedir. Bu birçok sebebe bağlı olabilir. Ana ünite, çip veya pilde meydana gelen sorunlar İmmobilizer arıza ışığının yanmasına sebep olabilir. Bu durumda İmmobilizer arıza lambasının neden yandığını aracı cihaza bağlayarak öğrenebilir ve profesyonel kişilerde İmmobilizer arıza çözümü için destek alabilirsiniz. Bize de aşağıda ki yorum kısmından ulaşarak sorununuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumunuzu Ekleyebilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir