Otomobillerde Mineral yağ mı? Sentetik yağ mı? Arasındaki farklar, hangisini tercih etmeliyim

Otomobil kullanıcılarının araç bakımlarında karşılaştığı terimlerden mineral yağ ve sentetik yağ nedir, arasındaki farklar, hangisi tercih edilmeli gibi soru işaretlerini makalemizin devamında inceledik. İşte mineral ve sentetik motor yağları hakkında detaylar…

Sentetik ve Mineral yağ karşılaştırması
Otomobillerde Mineral yağ mı? Sentetik yağ mı? Arasındaki farklar, hangisini tercih etmeliyim

Sentetik yağlar özellikleri bakımından gelişmiş molekül yapısı ile birlikte günümüzde yaygın olarak kullanılan bir çeşittir. Yüksek performans özellikli motorlarda kullanılan sentetik yağlar yüksek basınç ve yanma sonucu oluşan yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Bunun yanı sıra soğuk havalarda ilk çalıştırma sonrasında motor yüzeyinin daha kolay yağlanmasını sağlayabilmektedir. Sentetik yağlar motor içerisinde oluşabilecek kurumları engeller ve mevcut kurumları da temizleyebilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda motor yüzeyini daha iyi koruyan sentetik yağlar uzun ömürlü kullanımı ile de tercih sebebi olabilmektedir. Yağ bakım periyodunu daha uzun süreye yayacak olan sentetik yağ kullanımı ile ekonomik bir tercih yapmış olabilirsiniz.

Mineral yağlar ise soğuk havalarda günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere henüz sahip değildir. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen sentetik yağlar kullanılırken siz aracınızın markasının önermiş olduğu motor yağ çeşidini kullanabilirsiniz. Motor özellikleri ile birebir uyumlu olması gereken motor seçenekleri motor sağlığı ve uzun süreli kullanımı için oldukça önemlidir.

Sentetik yağ ve mineral yağ hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, sorularınızı bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir