Otomobillerde motor ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler

Motor ömrü nasıl uzatılır, dikkat edilmesi gerekenler

Otomobiliniz tümüyle motor çevresinde kuruludur. Motor içerisinde meydana gelebilecek yanlış kullanım sonucunda ki hasarlar maddi ve manevi zarar verebilmektedir. Aracınızda motorun ömrünü nasıl uzatabilirsiniz, motor bakımında dikkat edilmesi gerekenler, motorun doğru kullanımı gibi başlıklarla bu makalemizde konuyu inceleyeceğiz.

Otomobillerde motor ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler
Motor ömrünü nasıl uzatabilirim?
Motor bakımı

Düzenli olarak yetkili servis veya ustanız tarafından önerilen periyodik bakımlarınızı asla aksatmamanız gerekmektedir. Motor için önemli olan yağ kontrolleri sıklıkla yapmanız gerekmektedir. Motor yağ eksilmesi halinde aynı tür yağ ile takviye yapılmalıdır. Veya motor görevini yerine getiremeyecek haldeyse motor yağ değişimi hiç zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir. Motor için hayati bir öneme sahip olan yağ bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Motor yağları motor içerisinde ki parçaların zarar görmemesi için gerekli olup büyük bir öneme sahiptir.

Otomobillerde motor ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler
Yüksek devirlerde araç kullanımı zararları

Özellikle de 0 km araç satın alanların ilk 5000 km boyunca yüksek devir aralıklarından kaçınması gerekmektedir. Bu dönem motorun rodaj süresidir. Bu dönemde yapılabilecek yanlış kullanım sonucunda motorun ömründen yemiş olursunuz. Bunun dışında genel tüm araçlarda yüksek devirler aracın kompresörünü daha fazla yoracaktır. Motorun içerisinde daha fazla aşınma sağlayacaktır. Yüksek devirlerden zor durumların dışında kaçınmanız önerilmektedir.

Motor ilk çalıştırma ve sonrası

Aracınızı ilk çalıştırmadan hemen sonra yüksek hızlara çıkmamalısınız. İlk 5 dakika daha düşük hızlarda motor ısınıncaya kadar belirli devir aralıklarında ilerlemeniz önerilmektedir. Bunun yanı sıra düşük devirlerde araç kullanımı da yanlış olup aracınızın ortalama devir aralığını bulup bu devirlerde kullanımınız gerekmektedir. Düşük devirlerde araç yakıtı tam yakamadan dışarı atar ve boğulma yaşar. Buda yakıt sarfiyatında artışlara sebep olmaktadır.

Yakıt seçimi

Aracınız için oldukça önemli olan yakıttır. Yakıtınızı ne kadar temiz olursa motorunuzun sağlığı o kadar iyi olacaktır. Özellikle güvendiğiniz yakıt istasyonlarından düzenli olarak satın alabilirsiniz. Düzenli yakıt alımı da bu anlamda önemlidir.

Konu hakkında görüş, şikayet ve önerilerinizi bizler ile aşağıda ki yorum kısımından paylaşabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir