Otomobillerde renk değişikliğinde ruhsat işlemleri, gerekli belgeler, nasıl yapılır

Aracınızda değişiklik istiyor ve bunu yaparken ilk olarak renginden başlamak istiyorsanız bazı yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Makalemizde araç rengi değiştirilirken neler yapılması gerekir, araç rengi değişikliğinde ruhsat işlemleri, araç renk değişikliğinde gerekli belgeler gibi başlıkları inceledik. İşte araç renk değişikliğinde yapılması gerekenler…

Araç renk değişikliği nasıl yapılır?

Aracınız için belirlediğiniz renk değişikliğini yaptırdıktan sonra aracınız adına boyama veya kaplama işleminin yapıldığını gösteren bir fatura çıkartın. Ardından sigortacınızdan veya muayene noktalarından EK-1 formu alın. Muayene istasyonlarında aracınızın renk değişikliğine ait denetimlerini yaptırın ve burada onaylı belgeyi trafik şubeye götürün. Trafik şubede işlem için gerekli ruhsat ücretini ödeyin. Daha sonra ruhsat işletme için muayene istasyonlarına gitmeniz gerekmektedir.

Araç renk değişikliğinde ruhsat işlemeye gerek duyulmayan bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar aracınızın rengine aynı renk tonlarında olan çeşitlerde ruhsat değişikliği yapılması gerekmemektedir. Örnek olarak gösterecek olursak aracınız siyah ve siz aracınızı mat siyah yapmak istiyorsunuz, bu durumlarda ruhsat değiştirilmesine gerek yoktur. Bunun yanında bir diğer noktada aracın sadece tavanında yapılan renk değişikliğinde de ruhsata işletmeye gerek duyulmamaktadır. Ruhsat değişikliği aracınızın tümünün farklı renk değişikliğinin yapıldığı durumlarda gerçekleştirilmektedir.

Araç renk değişikliğinde gerekli evraklar, belgeler nedir?
  • Araç renk değişikliğinden sonra ruhsat işlemi için gerekli belgeler bulunmaktadır. İlk olarak araç sahibinin kimlik ve araç sigorta poliçesi fotokopisini almanız gerekmektedir.
  • Boya işleminden sonra aldığınız faturada yanınızda bulunması gerekmektedir.
  • Aracınıza ait herhangi bir vergi borcunun bulunup bulunmadığını kontrol edin. Eğer borcunuz var ise ödemeniz gerekmektedir.
  • Ardından bir diğer belge olan EK-1 formunu Sigorta şirketi veya muayene istasyonlarından alabilirsiniz.
  • Hazırlamış olduğunuz tüm belgeler ile birlikte Tüvtürk muayene istasyonu giderek aracınızın boya değişikliği onayını yaptırmanız gerekmektedir.
  • Boya değişikliği işlemi onayı sonrasında size verilecek belgeler ile emniyete giderek tescilinizi yaptırabilirsiniz. Emniyete araç rengi değişikliğini neden yaptırdığınızı ve başka bir işleminizin olup olmadığını sorarak onayı verecektir.
  • 2 gün sonrasında tekrardan çıkarılan ruhsatınızı almak için emniyet giderek araç boya değişikliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir