ÖTV indirimi devam ediyor mu?

ÖTV indirimi bitti mi?

Otomobil ÖTV indirimleri bitti mi? ÖTV indirimleri bittikten sonra araç fiyatları ne kadar oldu, Hurda indirim teşviki hakkında merak edilenleri makalemizde inceledik.

Otomobil fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte yapılan ÖTV indirimleri bir nebze olsun piyasanın canlanmasını sağlamıştı. Genel olarak 1.6 litre motorlarda 15 puan ÖTV indirimi kullanılabiliyordu. Şuan resmi olarak ÖTV indirimlerinin bittiği hakkında inceleme yoksa da piyasada ki hareketleri incelediğimizde ÖTV indirim uygulamasının biteceği söylenebilir.

2019 yılı ilk çeyreğini incelediğimizde devlet destekli birçok uygulamaya rağmen yarı yarıya araç satışlarında azalma olduğunu söyleyebiliriz. ÖTV indirimli araçları 100 bin TL’ den alıyorken, ÖTV indirimlerinin kaldırılması ile bu fiyat 170 bin TL’ ye kadar çıkmaktadır. Bu durumda anlaşılabileceği gibi ikinci el sektörüne kayışların olacağı tahmin edilebilmektedir. Piyasa ortalaması yüksek olan ikinci el otomobillerde ÖTV indirimleri ile yaklaşık % 5’ lik bir artış olacağı tahmin ediliyor.

ÖTV indirimi bitmiş olsa da son yapılan düzenleme de 10 bin TL’ lik hurda teşvik indirimi 15 bin TL’ ye çıkarılmıştı. Yıl sonuna kadar sıfır otomobil piyasasını canlandırmak için uygulanacak bu uygulamayı ilgili araç şubelerinden inceleyerek destek alabilirsiniz.  

Yukarıda incelediğimiz ÖTV indirimi konusunda merak ettiklerinizi, sorularınızı, şikayetlerinizi bizler ile aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir