Ötv ve Kdv indirim süresi uzatıldı, son tarih

Ötv ve Kdv indirimi süresi uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi gazete yayınlanan ÖTV ve KDV indirim süreleri uzatıldı. Bu karar ile birlikte konuttan, otomobil sektörüne, beyaz eşyadan mobilyaya birçok konu da indirim süreleri uzatılmış oldu. Vergi indirimleri ile birlikte süre normal şartlarda 31 mart itibari ile bitecekken, son kararname ile 30 Haziran tarihine kadar uzatılmış oldu.

Bununla birlikte bir süredir sessiz olan otomobil sektöründe canlanma beklenmekte. Otomobillerde Ötv indirimi ile vergisiz 70 bin TL araçlardan alınan vergiler % 45’ den % 30’ a çekildi. Aynı şekilde 70 bin ile 120 bin TL arasında ki araçlara %50’ den %35’ e indirim yapıldı. Motor kapasitesine göre değişen bu indirimli fiyatlarda 1.6 motor üstü araçlarda ÖTV % 60’ da kaldı. İndirimli fiyatlar arasında KDV’ de mevcut olan % 18 faiz % 1’ e çekildi. Otomobil sektöründe ki satış düşüşlerini de diğer sektörlerde olduğu gibi biraz olsun canlandırmak için yapılan bu uygulama biraz olsun nefes aldıracağa benziyor. Türkiye’ de son dönem de yaşanan kur artışları mevcut otomobil sektöründe şok etkisi yaratarak fiyatları artırmıştı. Devlet tarafından yapılan bu uygulama piyasayı canlandırma beklentisi ile bir katkı sağlayacaktır.

ÖTV ve KDV indirimleri hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi yorumlarınız ile bizlere bildirebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir