Piston hakkında bilgi, nedir, ne işe yarar

Motor silindiri içerisinde yer alan piston içten yanmalı motorlarda yakıt ve havanın etkileşimi sonucu ortaya çıkan basınç ile yukarı aşağı hareket ederek ortaya çıkan enerjiyle krank milinin dönmesini sağlar.

Motor sistemlerinde en ilkel halinde bile kullanılan pistonlar günümüzde ki motorlar ile uyumlu hale getirilerek çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Motor içerisinde birçok görevi bulunan ve en önemli parçalardan olan pistonlar motor çeşitliliğine göre farklı görevlere evrilebilmektedir. Benzinli motorlarda bulunan pistonlar düz bir yapıya sahip iken, dizel motorlarda iç bükey şekle bürünmektedir. Piston sistemi genel olarak oyuk yapılı olması hava ve yakıt yanması sonucu ortaya çıkan basıncın en iyi şekilde güce dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Pistonların bir diğer görevi de ortaya çıkan yüksek ısıyı soğutma suyuna iletir ve motorun yüksek ısıdan korunmasını sağlar. Pistonlar üretiminde buna bağlı olarak oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Genel olarak alüminyum alaşım, dökme demir, çelik, demir, krom gibi bileşenlerden oluşan yapısı ile oldukça kuvvetli ve dayanıklı şekilde görevini yerine getirebilmektedir. Özellikle de ağır vasıtaların motorlarında kullanılan pistonlarda dayanıklılık önemli olmakla birlikte, dökme demir ve çelik dökme pistonlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Motorlarda kullanılan pistonlar yapıları genel olarak markalara, aracın segmentine göre farklılık gösterebilmektedir. Aracın kullanım özellikleri pistonlarında yapısını ve özelliklerini meydana getirmektedir. Piston sistemleri hakkında görüşlerinizi, şikayetlerinizi, merak ettiklerinizi bizlere iletebilir ve sitemizde paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir