Radyatör nedir, ne işe yarar, arızaları, tamiri

Otomobillerde radyatör hakkında bilgi

Aracımız için önemli bir diğer parça olan radyatörler nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi, radyatör arızaları nedir, radyatör arızalarının çözümü, tamiri gibi başlıkları makalemizde inceledik. Genel olarak motor suyunun soğutulması ve motorun daha sağlıklı çalışmasını sağlayan parçadır.

Radyatör nedir, ne işe yarar, arızaları ve çözümü

Motor hava ve yakıt yanması ile aşırı ısı ortaya çıkarır. Bu nedenle motor aşırı ısınması motorun zarar görmesine neden olur. Tam da burada motorun soğutulması için gerekli parça olan radyatörler ortaya çıkmakta. Radyatör motor için gerekli en ideal ısıyı ayarlar ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Radyatör nedir, ne işe yarar, arızaları, tamiri

Motor içerisinde ortaya çıkan aşırı ısı soğutulmazsa motor içerisinde ki tüm parçalar erir ve motorun ömrü biter. Yoğun bir ısı ortaya çıkaran motor içerisinde ki yanma eğer soğutulamazsa pistonlar görevini yapamaz hale gelir. Ardından tüm parçalar sırasıyla zarar görerek motorun iptal olmasına neden olur. Ancak radyatör belirli sıcaklıktan itibaren devreye girerek motorun soğutmak için soğuk su döngüsünü sağlar.

Aracınız göstergede aşırı hararet yaptığını gösteriyorsa aracınızı gölge bir yere çekip kesinlikle kontağı kapatmadan rölantide motorun soğumasını beklemelisiniz. Radyatör bu noktada aracınızda motorun soğuması için devreye girecek ve motoru koruma altına alacaktır.

Radyatör nedir, ne işe yarar, arızaları, tamiri

Radyatör arızalarında aracınız kısa sürede aşırı hararet yapar. Eğer aracınız radyatör borularından su sızdırıyor ise radyatör sisteminin yenilenmesi gerekmektedir. Bu tür arızalı parça kullanımının devam ettirilmesi belirli bir süre sonra motor içerisinde büyük maddi giderlere sebep olacaktır. Kalitesiz radyatör sisteminin seçimi aracınızda daha fazla maliyet olacağı için radyatör seçimlerinde kesinlikle ucuz kalitesiz ürünler tercih edilmemelidir. Radyatör sistemi değişimlerinde tüm borulara kadar kaliteli ürünlerin tercihi daha sonra aynı sorunu yaşamamanız için oldukça önemlidir. Soğutucu radyatörlerin üretilen malzeme bakımından paslanmaz olmasına dikkat etmeniz daha uzun süreli kullanım için önemlidir.

Otomobil radyatörleri hakkında görüşleriniz, şikayetleriniz ve sorularınızı bizlere yorumlarınız ile aşağıdan iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir