Rot Nedir? Rot başı Nedir? Rot başı arızaları nedir, nasıl anlaşılır, çözümü

Rot başı nedir, inceleme

Aracımızda direksiyondan aldığı hareketleri tekerlere iletmede gerekli bir parça olan rot başı aracımızda oldukça kritik bir göreve sahiptir. Rot başı kısa rot koluna bağlı bir parçadır. Kısa rotun tekerlek hareketini kontrol eden sisteme sahiptir. Bir diğer noktası da tor mili ve uzun rota bağlı olan bu sistem direksiyon kutusu sistemin temel omurgasını oluşturmaktadır. Genel olarak bu şekilde çalışma sistemine sahip olan rot başı zamanla belirli arızalara sebep olabilmektedir. Makalemizin devamında incelediğimiz rot başı arızalarına göz atalım.

Rot Nedir? Rot başı Nedir? Rot başı arızaları nedir, nasıl anlaşılır, çözümü

Rot başı arızası nedir, rot arızası çözümü

Aracımız zamanla rot başlarında küresel mafsalların aşınması ile boşluk oluşturabilmektedir. Bu boşluk neticesinde direksiyon hareketlerinde sağa ve sola hassasiyet artacak ve sürüş konforunun önüne geçecektir. Rot başında meydana gelen boşluk ile birlikte aracınız kasislerde veya çukurlarda aşırı rahatsız edici ses yapar. Aracınızda sağa veya sola çekme gibi durumlar oluşabilir. Rot başı arızalarında çözüm için rot değişimi gerçekleşmelidir. Rot başı tamiri gibi seçenekler mümkün olmamakla birlikte en sağlıklı çözüm rot başı değişimi ile bu soruna çözüm oluşturabilirsiniz.

Rot başı hakkında arıza, çözüm gibi konularda soru, görüş ve önerilerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.