Şaft nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Otomobillerde şaft olarak nitelendirilen parça nedir, ne işe yarar, hakkında teknik bilgi gibi konu başlıklarında makalemizde inceledik. İşte şaft hakkında detaylı bilgi…

Şaft nedir, ne işe yarar

Şaft genel olarak araçlarda şanzıman ile diferansiyel arasında bulunan ve motor gücünün dağıtılmasına yardımcı olur. Hareketli bir parça olan şaft bağlantıları sayesinde diğer parçalar ile uyumlu çalışarak köprü görevi görür.

Şaft nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Şaft olarak adlandırılan bu işlevsel parça şanzıman ile diferansiyel arasında ortak bir şekilde güç dağılımını yaparak parçalar arasında uyumu sağlar. Genel olarak şaft üretiminde dayanıklı çelikler kullanılmaktadır. Oldukça dayanıklı ve hafif olması gereken bu parçalarda bir diğer husus da balans ayarıdır. Çeşitli vuruntu, darbe gibi sebeplerden dolayı hasar görebilen şaft balans ayarı kaçabilir bu durumda düzensiz olarak çalışan şaft motora kadar zarar verebilmektedir. Bu nedenle de şaft balans ayarları oldukça hayatidir.

Şaft yapısı itibari ile uzayıp kısalabilen yol şartlarına göre değişen yapısı ile tekerlerin en iyi şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Bazı durumlarda şaft yüksek devirlerde yüksek titreşim yayabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için özel kauçuk madde kullanımı da yaygındır. Daha konforlu ve sessiz bir yolculuk için günümüzde tercih edilen bu yöntem şaftın da ömrünün daha uzun sürmesine yardımcı olabilmektedir.

Şaft nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi konu başlıkları hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, şikayetlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir