Şanzıman nedir, şanzıman arızaları nasıl anlaşılır, arıza tespiti, şanzıman bakımları

Genel olarak motorda üretilen gücü dengeli bir şekilde lastiklere aktaran ve aracın ilerlemesini sağlayan parça olan şanzıman sistemi hakkında merak edilenleri, şanzıman arızaları, şanzıman bakımları, şanzıman arıza tespiti gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

Şanzıman sorunları neden olur

Şanzıman nedir, şanzıman arızaları nasıl anlaşılır, arıza tespiti, şanzıman bakımları

Kullanıcılarının çok dikkat etmediği noktalardan olan şanzıman sistemleri belirli kullanım sonrasında yağların işlevini yerine getirememesi veya eksilmesi ile dişlilerin birbirini aşındırması sonucunda şanzıman sorunları ortaya çıkabilmektedir. Şanzıman bakımları yapılmadığında görevini yerine getiremeyen şanzıman aracınızda performans düşüklüğü ve yakıt sarfiyatında artışa da doğrudan sebep olabilmektedir. Bu nedenle de şanzıman bakımlarını profesyonel kişilerden yardım alarak yaptırmanız önerilmektedir. Genel olarak şanzıman bakımlarında yağ yenilenmesi, conta, keçe gibi parçaların yenilenmesi yapılmaktadır.

Şanzıman arızaları nasıl anlaşılır

Şanzıman sistemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen sorunları çeşitli tepkilerden anlayabilirsiniz. Şanzıman sorunlarında ilk belirti aniden debriyajdan ayağınızı çektiğinizde araç öne doğru hareket etmiyorsa veya zorlanıyorsa, rampalarda performans düşmesi yaşıyorsanız, aracınızda devir yükseliyor fakat hızlanma olmuyorsa ve buna bağlı olarak çekişlerde problem yaşıyorsanız ilk göz atmanız gereken noktalardan biri şanzımanda ki herhangi bir hasar olarak gösterilebilir.

Şanzıman sistemleri bakımı

Motor bakımları kadar mutlaka şanzıman sistemininde bakımları aksatılmadan yapılmalıdır. İlgili yetkili servis tarafından önerilen bakım periyodunu takip etmeniz ve zamanında bakımları aksatmadan yapmanız önerilmektedir. Şanzıman bakımlarında, şanzıman yağ kontrolleri gibi noktalara dikkat edilmelidir.

Bunların dışında kullanıcılarında şanzıman kullanımında dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Araçlarınızda vites değiştirirken debriyaja sonuna kadar basmalısınız. Debriyajdan ayağınızı kademeli olarak çekmelisiniz. Şanzımana özellikle de park halinde çok fazla yük bindirmemelisiniz. Bunun dışında otomatik vites araçlarda vites mandalı gerekli şekilde kullanılmalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir