Şarj dinamosu ne işe yarar, nedir, arızaları ve tamiri, hakkında bilgi, nasıl çalışır

Şarj dinamosu incelemesi, hakkında bilgi

Örnek Şarj Dinamosu modeli

Aracınız için olmazsa olmaz parçalar arasında yer alan şarj dinamosunun görevi genel olarak aracın hareket halinde iken ürettiği kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek aracın aküsünü şarj eder ve aracın marş için gerekli enerjisini üretir. Aracın tüm elektrik ihtiyacını karşılayan bu parça Şarj dinamosu hakkında bilgi, nedir, ne işe yarar, arızaları ve çözümü gibi birçok soru işaretlerini sizin için makalemizde inceledik.

Şarj dinamosu nedir ve nasıl çalışır

Şarj dinamosu aracınız için gerekli olan elektrik enerjisini üretmektedir. Motorun devri ile üretilen bu enerji marş yapıldığı andan itibaren aracın hareket etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Şarj dinamosunun çalıştığını araç göstergelerinden anlayabilirsiniz. Marş yapıldıktan sonra akü ve yağ lambası sönüyorsa herhangi bir sorun olmadığını göstermektedir.

Şarj dinamosunun çalışma prensibi de aracın çalışması ile birlikte motorun devrine yani hareketine göre değişen hızlarda vantilatör kayışı alternatöre akım gönderir, eğer bir sorun var ise akü şarj lambası yanar bu durumda aracınızı stop ettirmeniz ve soruna çözüm aramanız gerekmektedir. Aksi taktirde akü tamamen boşalacaktır. Eğer herhangi bir sorun yok ise alternatöre gelen kinetik enerji akımı şarj dinamosu ile birlikte elektrik enerjisine çevrilir  ve sorunsuz şekilde akünüz şarj olur.

Şarj dinamosu alternatörü bozulma ve sebepleri ve çözümleri nedir?

Şarj dinamosu birçok sebepten dolayı arıza çıkarabilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Şarj dinamosu kömürü bittiği taktirde aracınız arıza lambası yakabilir.
  • Şarj dinamosunun aşınması ve ömrünü tamamlaması nedeni ile olabilir.
  • Aracınız da gaza bastığınızda yoğun bir ses geliyorsa şarj dinamosuna bağlı olan bilyelerin bozulduğu anlaşılabilir bu durumda bir ustadan yardım almanız gerekmektedir.
  • Şarj dinamosunun olağan dışında çalışması durumda alternatöre fazla kinetik enerji akımı gider ve bu da konjektör arızasına neden olabilir bu durumda aracınız arıza lambası yakmaktadır.
  • Alternatöre bağlı olan v kayışının kopması araçta hararetin artmasına neden olabilir.
  • Alternatöre bağlı olarak diyet arızası nedeni ile aracınızda akım elektrik enerjisine doğru şekilde çevrilemez ve şarj dinamosunun yıpranmasına neden olabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir