Sedan araba mı, Hatchback araba mı karşılaştırma, artıları ve eksileri, hangisi alınır?

Sedan ve Hatchback araç karşılaştırma

Araç satın alırken tercihlere göre iki seçenek arasında kalabilirsiniz. Bunlar Sedan ve HB seçenekleridir. Araç satın alırken iki farklı kasa tipi seçeneklerini sizler için değerlendirerek tercihinizin daha kolaylaşmasını sağlayacağız. Bu iki seçenek araç sahiplerine artı ve eksi olarak birçok farklı alternatifler sunmaktadır. Sedan ve HB araçlarının sizlere sunacağı faydalar ve zararlar şu şekilde açıklanabilir.

İlk olarak araçların aerodinamik yapısını ele almamız gerekmektedir. C sınıfı araçları ele alarak değerlendirebileceğimiz bu karşılaştırmada aeorodinak yapı aracın performansını etkilemektedir. Aracın sürüşünüz sırasında rüzgara karşı vermiş olduğu direnç nedeni ile aeorodinamik yapısının kalitesi ve hassaslığı değerlendirilebilir. Aracın rüzgara karşı olumsuz bir yapısı olması ile birlikte araçta yakıt tüketiminde yükseklik, araç ani hızlanma ve 0-100 hızlanma sürelerinde performans düşüklüğü olacaktır. Birçok araçta yapılan testlerde ortaya çıkan aerodinamik sonuçları sedan araçların yapısının daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir. Bu da aracın yol yüzeyinde tutuşu, hızlanma, yüksek performans gibi etkenlerine etki edebilmektedir. Sedan araçların rüzgara karşı daha kolay karşı gelebilmesi, hb araçların ise arka kısmında bir hava akımı meydana gelmesi sedanların bir artısı olarak gösterilebilmektedir.

Sedan ve Hatchback araçların karşılaştırılmasını da şu şekilde maddelendirebiliriz.

Sedan Otomobil Artıları;

  • Yol tutuşu daha iyidir,
  • Yakıt tüketimi daha azdır,
  • Hızlanma süreleri daha kısadır,
  • Araç içi gürültüsü daha azdır,
  • Konfor olarak avantajları vardır.

Hatchback otomobil Artıları;

  • Hatchback araçlarında sınıfına göre belirli bir kalitede olmasının yanı sıra özellikle zorlu yol şartlarında daha iyi bir çekiş özelliğine sahiptir.
  • Arka koltukların yatırılabilir olması ve bagaj ile birlikte kullanabilir olması. Bagaj kapasitesinin artırılabilir olması,
  • Kalabalık trafiklerde daha iyi bir manevra ve sürüş hizmeti sunmaktadır.

Bu karşılaştırma genel bir değerlendirmedir. Birçok üretici geliştirilmiş teknoloji ve araç dizayn gibi etkenleri iyi kullanması ile birlikte bu tür eksileri minimum seviyeye indirmiştir. Sedan ve Hb araç seçenekleri tamamen tercih meselesi olarak söylenebilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir